Oddam konia w dobre ręce

INTERWENCJA „LINII OTWOCKIEJ”.

Poganin to kasztanowy wałach, którego natura obdarzyła urodą, ale niestety los poskąpił mu szczęścia w życiu. Zwierzę jest zaniedbane, zakurzone, od dawna nie przyszedł do niego kowal. Schronienie przed mrozem, deszczem czy słońcem koń znajduje w małej szopie. Biedak od lat snuje się jak cień po piaszczystej, zagraconej posesji niedaleko centrum Otwocka.

AGNIESZKA JASKULSKA

Trafiliśmy na tego biedaka przypadkiem podczas spaceru. Koń jest ładny, ale taki chudy, chodzi ze spuszczoną głową po zagrodzonym terenie, na którym nie ma trawy – mówią nasze Czytelniczki, które przyszły do redakcji z prośbą o interwencję.

– Koń jest przyjacielski, ale jego oczy były takie smutne, zgaszone, bez pasji życia, aż żal ściskał serce, gdy się na niego patrzyło. Właściciel jest nieodpowiedzialny i o niego nie dba. Zwierzę jest bardzo zakurzone, brudne, ma zaniedbane kopyta. Ewidentnie widać, że właściciel nie wzywa do niego kowala. Do tego koń jest strasznie chudy, aż wystają mu kości, żebra. Prawdopodobnie jest niedożywiony i nie jest trenowany. Zwierzę stoi na posesji całymi dniami i nocami, nie biega, nie ma towarzystwa. Jego schronienie to jakaś szopa zbita z desek – podkreślają mieszkanki Otwocka. Postanowiliśmy to sprawdzić.

– Poganina kupiłem wiele lat temu ze znanej stadniny „Plękity” jako źrebię. Wyrósł na pięknego, spokojnego i ufnego konia. To idealny przyjaciel dla miłośnika jeździectwa. Chciałem, żeby dzieci na nim jeździły, ale okazało się, że jeździectwo jednak nie było ich pasją – tłumaczy pan Andrzej, mieszkaniec Otwocka. – Chciałem mu zapewnić wszystko, co najlepsze, dlatego ponad 10 lat temu znalazłem mu opiekuna, który miał małą stajnię z końmi. Niestety, właściciel stajni sprzedał go za moimi plecami. Sprawa trafiła do sądu w Siedlcach. Sąd uznał, że koń jest moją własnością, i Poganin wrócił do mnie. Od tego czasu jest na mojej posesji. Dbam o niego najlepiej, jak potrafię, bo jest jak członek rodziny. Ma wybieg, schronienie, jest odpowiednio karmiony i kilka razy w roku wzywam do niego kowala. Ostatni raz był kilka dni temu. Zwierzę ma również zapewnioną opiekę weterynaryjną – tłumaczy pan Andrzej.

Przyznaje jednak, że ostatnio ma problemy rodzinne i nie poświęca zwierzęciu zbyt dużo czasu. – Nie sprzedam go i nie chcę nikomu oddawać pod opiekę, bo raz to zrobiłem i okazało się, że to był wielki błąd – zaznacza pan Andrzej.

Nasza dziennikarka przekonała jednak mężczyznę, że niezależnie od tego, jak bardzo kocha konia, męczy się on na małej posesji, bo potrzebuje nie tylko odpowiednich warunków i żywienia, lecz także towarzystwa i przede wszystkim ruchu. Pan Andrzej przemyślał sprawę i po kilku dniach przyszedł do redakcji. – Z bólem serca to przyznaję, ale moja sytuacja życiowa zmieniła się i nie jestem w stanie zapewnić Poganinowi tego, czego potrzebuje. Chciałbym znaleźć dla niego odpowiednie miejsce, najlepiej w okolicach powiatu otwockiego, i odpowiedzialnego opiekuna, który zadba o konia. Spiszemy nawet odpowiednią umowę z nowym opiekunem czy właścicielem stajni lub stadniny. Bardzo zależy mi, żeby koń trafił do dobrych ludzi. Dlatego proszę, aby redakcja pomogła mi w podjęciu ostatecznej decyzji przy wyborze nowego opiekuna – podkreśla pan Andrzej. „Linia” objęła tę „adopcję” specjalnym patronatem.

Koń szuka odpowiedzialnego opiekuna

 • Kasztanowy Poganin ma 20 lat, urodził się 13 lutego 1998 r.
 • Rasa: wielkopolska.
 • Pochodzi ze znanej stadniny koni „Plękity” w woj. warmińsko-mazurskim.
 • Ojciec: Pergamon.
 • Matka: Pomona.
 • Koń jest dobrze ułożony, reaguje na polecenia, ma kontakt z dziećmi, bardzo dobrze czuje się w terenie, nie boi się psów ani samochodów, jest przyzwyczajony do ruchu miejskiego.
  Wspólnie z właścicielem Poganina nasza redakcja będzie weryfikowała zgłoszenia. Najlepiej by było, gdyby koń trafił np. do stajni, stadniny czy rodziny, która zapewni mu nie tylko odpowiednie warunki, lecz także pasjonuje się jeździectwem.

8 komentarzy do “Oddam konia w dobre ręce

 • 5 października 2019 o 18:33
  Permalink

  Witam.
  Gdzie obecnie stoi konik?
  Prosze o wysłanie wiecej infprmacji.
  Prosze tez o numer telefonu.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 2 lipca 2020 o 08:13
   Permalink

   Dzień dobry czy to nadal aktualne jeśli tak to z chęcią weźmiemy konika do siebie , nasza rodzina ma doświadczenie z koń itp. Mamy też pożywienie dla konia wszelkiego kalibru , no i może to nie jest stajnia ale mielibyśmy dla niego w budynku gospodarczym miejsce/boks no i oczywiście łąka , nasza rodzina pasjonuje się końmi , i serdecznie przyjmiemy go jako członka rodziny proszę o kontakt pod maila olciafasolcia256o1@wp.pl.

   Odpowiedz
 • 5 października 2019 o 18:34
  Permalink

  Witam.
  Gdzie obecnie stoi konik?
  Prosze o wysłanie wiecej informacji.
  Prosze tez o numer telefonu.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2020 o 14:37
  Permalink

  witam jestem zainteresowany pomocą konika bardzo nie daleko koło otwocka dokładnie ostrówiec

  Odpowiedz
  • 5 września 2021 o 14:28
   Permalink

   Witam, jesteśmy rodziną z podkarpacia która, uwielbia zwierzęta (mamy ich sporo) i traktujemy je jak członków naszej rodziny. Nasza 12 letnia córka uwielbia konie i od 3 lat trenuje jazdę konną . Jesteśmy właścicielami domu w mieście z 80a działką (z miejscem do wybiegu)mamy również domek na wsi wraz ze stajnią z 3 ha działki . Bylibyśmy bardzo szczęśliwi możliwością adopcji tego cudownego konia. PS.dotychczasowy właściel może nas odwiedzać codziennie sprawdzając warunki . Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 15 kwietnia 2021 o 16:19
  Permalink

  Dzień dobry. Czy konik jest aktualny jeszcze?

  Odpowiedz
 • 14 listopada 2021 o 15:40
  Permalink

  Czy konik ma już dom? Bardzo chętnie się nim zaopiekujemy

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.