Europejski poziom

NASZA MŁODZIEŻ W MIĘDZYNARODOWEJ SZKOLE LIDERÓW

Podczas gdy wielu ich rówieśników myślało już tylko o zbliżających się wakacjach, oni przechodzili niezłą lekcję życia. 26 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie pod koniec roku szkolnego wzięło udział w zgrupowaniu „Euroweek – szkoła liderów”. – Nasza młodzież godnie reprezentowała gminę, powiat, a nawet Polskę i doczekała się wielu pochwał – mówi organizatorka wyjazdu Dagmara Cholawo

SYLWIA WYSOCKA

Już po raz drugi dzięki nauczycielce języka angielskiego Dagmarze Cholawo grupa gimnazjalistów i siódmoklasistów z karczewskiej „Jedynki” wraz z rówieśnikami z Ratułowa i Jaworzna uczestniczyła w zgrupowaniu „Euroweek – szkoła liderów” w Różance na Ziemi Kłodzkiej. Podczas kilkudniowego pobytu w drugiej połowie czerwca uczniowie brali udział w zajęciach prowadzonych wyłącznie w języku angielskim przez 25 wolontariuszy z całego świata.

– Zajęcia odbywały się w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń: nauki narodowych tańców, prezentacji własnych talentów, krajów pochodzenia wolontariuszy czy pomysłów na anglojęzyczny wideoblog. Nasi uczniowie mieli możliwość poznania szkoleniowców z różnych krajów i kontynentów oraz spędzania z nimi wolnego czasu – mówi w rozmowie z „Linią” Dagmara Cholawo.

– Pobyt w Różance pozwolił uczniom na poprawę komunikacji w języku angielskim, poszerzył ich wiedzę na temat odmiennych kultur, geografii, tradycji i historii oraz sytuacji we współczesnym świecie, a także z pewnością dodał im pewności siebie i nauczył otwartości. Na zajęciach rozwijane były umiejętności efektywnego zarządzania zespołem, przezwyciężania problemów, zapobiegania konfliktom oraz koordynowania pracy tak, aby zespół osiągnął zamierzony cel – dodaje nauczycielka. – Nie sposób też nie wspomnieć o zajęciach ruchowych, tzw. „Energizer”, strefie kibica, którą stworzyliśmy sobie sami podczas meczu reprezentacji Polski z Senegalem czy o integracyjnym wyjeździe na wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka, gdzie wspólnemu zwiedzaniu towarzyszyły nieformalne konwersacje z obcokrajowcami – wylicza anglistka. Wszyscy uczestnicy projektu dostali certyfikaty potwierdzające ich aktywność i zaangażowanie. Zwieńczeniem szkolenia była niespodzianka przygotowana przez karczewską młodzież pod kierunkiem nauczyciela wf-u Marka Kowalczuka. Było nią uroczyste wykonanie poloneza podczas prezentacji polskiego tańca narodowego.

W październiku uczniowie karczewskiej „Jedynki” znów będą mogli uczestniczyć w wyjeździe.

– Szkoła Euroweek jest dla uczniów, którzy mają co najmniej czwórkę z języka angielskiego i nie boją się tego, że przez tydzień trzeba posługiwać się prawie wyłącznie tym językiem. Opłata za udział wynosi ok. 360 zł za tydzień, ponieważ jest to projekt dofinansowywany ze środków unijnych – mówi Dagmara Cholawo. – Przez kuratorium wyjazd jest traktowany jako obóz językowy, a udział w nim jest premiowany dodatkowymi punktami podczas rekrutacji do szkół średnich. Bardzo się cieszę, że mamy możliwość uczestniczenia w tych obozach przez uczniów naszej szkoły-dodaje.

Dużym wsparciem i pomocą finansową w tym przedsięwzięciu okazało się dofinansowanie w kwocie 4 tys. 600 zł, które udało się pozyskać od burmistrza Karczewa Dariusza Łokietka. Dzięki temu można było opłacić transport, dodatkową wycieczkę oraz zaoszczędzić trochę na zakontraktowane w październiku kolejne szkolenie. Za co ogromnie dziękuje wdzięczna organizatorka –  Dagmara Cholawo wraz ze wszystkimi uczestnikami szkolenia.

Trzymamy kciuki, żeby za rok SP nr 1 z Karczewa znowu udało się zdobyć kontrakt na uczestnictwo w programie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.