Oczyszczalnia prawie na półmetku

Prace budowlane na terenie powstającej nad Świdrem oczyszczalni ścieków są zaawansowane, postępują nawet szybciej, niż zakłada to harmonogram. Rozruch oczyszczalni nastąpi w przyszłym roku. Józefów nie ma szans na dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę miasta na działanie funduszu ochrony środowiska.

SYLWIA WYSOCKA

W czwartek, 5 lipca radni z komisji budżetowo-gospodarczej z burmistrzem Stanisławem Kruszewskim podczas wyjazdowej komisji wizytowali plac budowy oczyszczalni. Kierownik budowy określił stan zaawansowania inwestycji na początku lipca na ok. 40 procent. Do końca tego roku budynki będą już gotowe. Na początku lipca rozpoczęto także wdrażanie technologii oczyszczania ścieków. O procesie technologicznymi planowanych rozwiązaniach opowiadali m.in. obecni na spotkaniu kierownik budowy Grzegorz Fura, Robert Moczulewski z firmy „Bio-tech”, prezes spółki Hydrosfera Stanisław Zdanowicz oraz Marzena Czerbniak, kierownik referatu realizacji projektu.

Śmierdzieć nie będzie?

Na terenie oczyszczalni radni mogli obejrzeć powstające obiekty: dwa reaktory biologiczne, budynek techniczny, w którym będą sitopiaskowniki, stację odwadniania osadu, pomieszczenie dmuchaw, podręczne laboratorium, pomieszczenie magazynowe na odwodniony osad, budynek z komorą krat i pompownią ścieków surowych, budynek administracyjno- socjalny z pomieszczeniami biurowymi, szatnią i salą edukacyjno- szkoleniową, garaż dla pojazdu do obsługi oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej.

Przy okazji wykonawcy nakreślili ogólne założenia procesu oczyszczania ścieków. Będzie to mechaniczny proces oczyszczania ścieków pierwszego stopnia, mechaniczne oczyszczanie drugiego stopnia, oczyszczanie biologiczno-chemiczne, odwodnienie osadu, dezynfekcja lampami UV oraz spust ścieków oczyszczonych do Świdra. Zgodnie z zapowiedziami to, co zostanie, czyli osad odwodniony, nie będzie składowane na terenie oczyszczalni, ale po napełnieniu kontenerów wywożone poza jej teren, np. do spalarni. Szacuje się, że będą to dwa kontenery tygodniowo. Całemu procesowi nie będą też towarzyszyć przykre zapachy, ponieważ będzie on odbywał się w zamkniętych pomieszczeniach z użyciem systemu dezodoryzacji powietrza. Dodatkowo na terenie oczyszczalni nie będzie stacji zlewnej, która bywa źródłem przykrych woni. Oprócz budynków służących technologii i obsłudze oczyszczalni, na terenie znajdzie się dostępna dla mieszkańców infrastruktura towarzysząca. W budynku przy Biurze Obsługi Klienta będzie mieściła się publiczna toaleta, a przy oczyszczalni powstanie ścieżka edukacyjna z makietami i interaktywnymi tablicami.

Start na wiosnę

Ostatecznym terminem rozpoczęcia pracy instalacji w pełnym wymiarze jest listopad 2019 roku.

– Dopiero rozpoczęliśmy montowanie technologii, najpierw musimy postawić obiekt –mówi w rozmowie z „Linią” kierownik budowy Grzegorz Fura. – Technologię sprowadziliśmy teraz, na przełomie czerwca i lipca. Do końca października mamy przygotować całą dokumentację, uruchomić procedury odbiorowe. Te terminy nie są zagrożone. Sama technologia jest już wdrażana, ale początek rozruchu oczyszczalni przewidywany jest wiosną przyszłego roku. Gdy zamontujemy elementy, zrobimy próbne rozruchy „na sucho” –wyjaśnia. – Żeby rozpocząć ten proces, musimy mieć pozwolenie na użytkowanie. Następnie, w miarę rozruchu reaktorów, będziemy stopniowo przepinać sieci kanalizacyjne, czyli część ścieków będzie płynąć do oczyszczalni w Józefowie, a część nadal do Otwocka. Wszystkie popłyną do Józefowa, gdy osiągniemy zakładany w projekcie efekt ekologiczny. Mamy na to czas do listopada 2019 roku, ale w praktyce może to udać się wcześniej, nawet latem przyszłego roku. Mieszkańcy na pewno nie powinni odczuć momentu zmiany, bo będzie ona przebiegała bez żadnych przerw czy konieczności wykorzystania urządzeń zastępczych – zapewnia kierownik budowy.

Na pytanie, czy mieszkańcy Józefowa zaczną płacić mniej za ścieki, bo to było jednym z argumentów za budową własnej oczyszczalni, prezes spółki Hydrosfera Stanisław Zdanowicz, mówi, że tak, ale…w granicach, jakie przewiduje prawo i możliwości finansowe. Nie zanosi się też na unijne dofinansowanie inwestycji. Po tym, jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odmówił przyznania miastu unijnej dotacji, władze Józefowa wystąpiły na drogę sądową. Ostatnio sprawa znalazła się już w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. – Dzisiaj (5 lipca – przyp. red.) zapadł wyrok oddalający naszą skargę – poinformowała podczas czwartkowej komisji Marzena Czerbniak.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.