Pilecki z brązu

Trwają przygotowania do odsłonięcia popiersia rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomnik ma stanąć na skwerze jego imienia u zbiegu ulic Andriollego i Pułaskiego, na terenie dawnej zieleni miejskiej. Będzie to siódmy pomnik w Polsce poświęcony rotmistrzowi.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Rada miasta przeznaczyła w tym roku w budżecie Otwocka 42 tys. zł. na urządzenie skweru i usytuowanie postumentu z popiersiem rotmistrza Pileckiego (patrz wizualizacja). Podczas sesji 29 czerwca radni podjęli uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika na terenie dawnej zieleni miejskiej w pobliżu ronda.

– Po podjęciu tej uchwały zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Artysta plastyk, który wykonuje popiersie i postument, jest w trakcie pracy nad pomnikiem. Wszystko odbywają się zgodnie z harmonogramem, żeby zdążyć na 22 września – poinformował na sesji Andrzej Hałaczkiewicz,  naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta, który zajmuje się tą sprawą. Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski dodał, że autorem popiersia jest Aleksander Marek Zyśko – profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który wykona je po najniższych kosztach za ok. 12 tys. zł (w tym koszt materiału).

– Komisja kultury, sportu i turystyki rady miasta zaakceptowała ten projekt. Jest to popiersie, które odzwierciedla postać. Nie było kontrowersji, czy rotmistrz jest podobny, czy nie, bo to często budzi spekulacje mieszkańców – dodał na sesji Margielski. Popiersie będzie z brązu. – Jest to najtrwalszy materiał na pomniki. Postument ma być wykonany z kamienia magmowego. Będzie oświetlony na biało-czerwono, żeby nocą tworzył imitację polskiej flagi. Podświetlona ma być także brzoza, która rośnie obok pomnika, a na skwerze zostaną zamontowane ławki –wylicza przewodniczący rady miasta.

Z inicjatywą upamiętnienia w Otwocku Witolda Pileckiego – żołnierza wyklętego, bohatera II wojny światowej – już w ubiegłym roku zwróciła się do rady miasta Małgorzata Kupiszewska. Jest ona pełnomocnikiem Fundacji „Gdzie” i koordynatorką projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”. Przypomnijmy, że w Otwocku przez pewien czas mieszkała córka rotmistrza Zofia Pilecka.

21 września 2017 r. otwoccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę ona daniu skwerowi na terenie dawnej zieleni miejskiej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. 22 września br. ma nastąpić odsłonięcie jego popiersia. Data ta ma charakter symboliczny. W nocy z 21 na 22 września 1940 roku Pilecki, po dobrowolnym zgłoszeniu się na łapankę, przekroczył progi obozu w Auschwitz. Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika na skwerze mają odbyć się pod nazwą „Żołnierz Niepodległej” i wpisywać się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kupiszewska zaproponowała już radnym i prezydentowi scenariusz uroczystości. Znalazły się w nim m.in. różne formy aktywności uczniów. Oprócz pocztów sztandarowych z otwockich placówek, wydarzenie mieliby uświetnić uczniowie szkół im. rotm. Pileckiego z całej Polski (są 42 takie placówki). Na uroczystość mają zostać zaproszeni Zofia Pilecka i jej brat Andrzej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.