Na kłopoty mediator

Każda duża grupa ludzi generuje konflikty i nieporozumienia. Nie inaczej jest w szkołach. Jak sobie z nimi radzić? Można oddać pewne sprawy w ręce samych uczniów. Tak zrobiła szkoła Podstawowa nr  2 w Otwocku.

PRZEMEK SKOCZEK

Dzieci samodzielnie rozwiązujące spory między rówieśnikami to pomysł,  który może wydawać się karkołomny. A jednak ma sens. Kluczem są tu mediacje. To sposób polegający na rozwiązywaniu konfliktów w obecności mediatora. Jest on trzecią, neutralną stroną, która pomaga wypracować w spólne i satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.

Tej niełatwej umiejętności uczyła się w zakończonym roku szkolnym grupa uczniów z „Dwójki”, a ich pracę pieczętują odebrane przed wakacjami zaświadczenia ukończenia warsztatów „Mediacje wśród uczniów”. Otrzymali je: Natalia Karpińska, Rozalia Domańska, Natalia Szczypior, Emilia Witak, Aleksander Prus, Leon Gałabuda, Jakub Karpiński i Julia Karpińska. Swoje zadania zaczną spełniać od nowego roku szkolnego 2018/19.

– Pierwsza grupa mediatorów to uczniowie przeszkoleni, rozumiejący siebie, ufający sobie nawzajem, znający środowisko szkolne, wykorzystujący alternatywne sposoby rozwiązywania konfliktów. Nowa kompetencja i umiejętność pozwoli na wprowadzenie jasnego przekazu dla uczniów: „W naszej szkole możemy się porozumieć. Mediacje pozwalają wyjaśnić problem, a nie walczyć z drugą osobą” – opowiada Iwona Florczak, socjoterapeuta i edukatorka mediacji rówieśniczej, która przygotowywała grupę

. – Rozmowa o problemie z drugą osobą to najlepszy sposób na poradzenie sobie z konfliktem. Mediatorzy pomagają stronom sporu wysłuchać się nawzajem i znaleźć rozwiązanie problemu. Dzięki temu mogą one zobaczyć całą historię, a nie tylko swój punkt widzenia. Mediatorzy nie kibicują żadnej ze stron. Nie są sędziami. Nie szukają winnych i niewinnych. Nie decydują, jakie ma być rozwiązanie konfliktu – wyjaśnia.

Pomysł wydaje się kapitalny i wart naśladowania, do czego zachęcamy też inne placówki, nie tylko otwockie. Jak rola mediatorów sprawdzi się w praktyce? O tym przekonamy się po wakacjach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.