Żądamy koszy nad Świdrem!

Otwock powinien wzorem Józefowa rozstawić po swojej stronie Świdra dużo koszy na śmieci. Dużych koszy, najlepiej beczek. To choć częściowo pomoże w walce ze śmieciowym koszmarem.

PRZEMEK SKOCZEK

Zaśmiecone brzegi Świdra to niestety od wielu lat temat… rzeka. I dopóki nie zmieni się mentalność ludzi, problemu nie rozwiążą żadne akcje, ani medialne, jak zainicjowana jakiś czasu temu przez Szymona Hołownię, ani środowiskowe, takie jak sprzątające spływy organizowane przez lokalnych miłośników kajakarstwa, ani prowadzone przez samorządy. Mimo wszystko trzeba działać, bo uświadamianie i zmienianie ludzi jest procesem szczególnie trudnym, czasem wręcz przeczącym teorii ewolucji.

Logika każe przypuszczać, że nawet najbardziej odporne na myślenie i nieodpowiedzialne osoby widząc przy dzikich plażach kosze, wrzucą do nich śmieci zamiast porzucać je obok. Z tego założenia wyszły władze Józefowa i zainwestowały (zapewne nie tak wiele) w liczne, duże kosze. W ich okolicy jest czysto, co dowodzi, że dobrze spełniają swoje zadanie.

Znacznie gorzej jest po otwockiej stronie Świdra, gdzie kosze, niewielkie i notorycznie przepełnione, są tylko w kilku miejscach. To oczywiście plaża miejska, ale też okolice dochodzących do rzeki ulic, takich jak m.in. Bagatela. Generalnie kosze są tam, gdzie jest wygodny dojazd samochodem, tymczasem amatorzy relaksu nad wodą chętniej zaszywają się w miejscach odosobnionych i tam zostawiają pamiątki po dobrej zabawie. Stawiając im „pod nosem” beczki, jest szansa, żeby choć częściowo rozwiązać śmierdzący problem. Potem oczywiście trzeba raz na tydzień albo dwa tygodnie (to wymaga sprawdzenia i będzie zależało od sezonu) wysyłać ekipy, które wyjmą pełne worki i włożą nowe. Co ważne, do wielu miejsc – o zgrozo – trzeba będzie dojść pieszo. Jednak inaczej się nie da.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Ludzi nie zmienimy, a zlecane przez miasto raz na miesiąc sprzątanie brzegów jest pracą absolutnie niewystarczającą. Rozmawialiśmy o tym, na razie nieoficjalnie, z otwockimi urzędnikami. Pomysł się spodobał. Teraz czas działać i to szybko. Sezon w pełni i kosze powinny stanąć nad rzeką już, a nie po wakacjach. Bez tej inicjatywy poziom śmieci będzie rósł szybciej niż latem opada woda w Świdrze.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.