Czas ucieka, świdermajer czeka

JÓZEFÓW: PRZETARG NA REMONT ZNÓW UNIEWAŻNIONY

Po raz trzeci nie udało się znaleźć firmy zainteresowanej przebudową zabytkowego drewniaka przy ul. Wyszyńskiego 2. W wyremontowanym świdermajerze miała znajdować się siedziba Domu Nauki i Sztuki. Miasto otrzymało na to prawie 3 mln  500  tys. zł dotacji, której nie chce zwracać. Dlatego będzie starać się o wydłużenie terminu modernizacji.

SYLWIA WYSOCKA

Remont zabytkowej drewnianej willi miał pozwolić na przystosowanie obiektu do potrzeb Domu Nauki i Sztuki. Poszukiwano firm, które zrealizują inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zadaniem wykonawcy miało być przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie robót budowlanych oraz dostawa i montaż wyposażenia. Jednak każdy z trzech ogłoszonych przetargów trzeba było unieważnić, bo nie zgłosiła się żadna firma. Modernizacja drewniaka nie byłaby tak pilna, gdyby miasto nie otrzymało na modernizację unijnej dotacji. Tymczasem w połowie marca władze Józefowa podpisały w urzędzie marszałkowskim umowę na dofinansowanie robót w wysokości prawie 3 mln 500 tys. zł. Unijne pieniądze nie skusiły jednak żadnej z firm, podobnie jak możliwość wydłużenia czasu realizacji inwestycji. Według założeń miałaby ona zakończyć się 30września 2019 roku z zastrzeżeniem, że nieprzekraczalny termin uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę mija 27 grudnia 2018 roku, a decyzji na użytkowanie obiektu 30 września 2019 roku. Jednak w trzecim przetargu zawarto już zapis mówiący o tym, że inwestycja mogłaby się zakończyć nawet do 30 września 2021 roku. Co dalej z modernizacją zabytkowego świdermajera?

– Będziemy prosić Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych, żeby zgodziła się na wydłużenie terminu realizacji inwestycji i na odejście od formuły „zaprojektuj i wybuduj” – mówi wiceburmistrz Marek Banaszek. – Wtedy samodzielnie będziemy mogli zaprojektować to, co chcemy i zlecić do realizacji. Sądzimy, że to usprawni poszukiwania wykonawcy, bo jak widać dotychczasowe próby nie powiodły się – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.