Pogaduchy dla otuchy

WIĄZOWNA: BEZPŁATNA POMOC DLA CHORYCH I ICH RODZIN.

Choroba Alzheimera i demencja dotyka nie tylko osoby starsze, ale też ich rodziny i opiekunów. W tej sytuacji nie muszą być jednak sami i bezradni. Z myślą o nich Spółdzielnia Socjalna „Odmiana” w Wiązownie organizuje projekt, który przewiduje m.in. bezpłatne warsztaty, szkolenia i porady specjalistów. Zapisy trwają do końca sierpnia.

„Pogaduchy towarzyskie” to projekt skierowany do 55 osób z terenu gminy Wiązowna dotkniętych chorobami psychicznymi, w tym cierpiących na alzheimera i choroby otępienne wieku starczego. Na wsparcie mogą liczyć też ich opiekunowie. Głównym celem jest odciążenie rodzin, a tym samym odroczenie w czasie całodobowej opieki w ośrodkach, instytucjach zajmujących się chorymi i wzrost jakości opieki domowej sprawowanej nad osobami niesamodzielnymi.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, domem dziennego pobytu „Senior-WIGOR”, lekarzami rodzinnymi i Środowiskowym Domem Samopomocy. Przewidziane jest utworzenie zespołu doradztwa indywidualnego dla opiekunów, w którego skład wejdą: lekarz rodzinny lub pielęgniarka środowiskowa, psycholog i pracownik socjalny. W sytuacji, gdy osoby z zaburzeniami psychicznymi będą miały problem z wizytą u psychiatry, taka konsultacja odbędzie się na miejscu lub w domu chorego. Ponadto opiekunowie będą mogli skorzystać z grupy wsparcia w celu wymiany doświadczeń. Zostanie wydrukowany poradnik/informator o lokalnym systemie wsparcia dla osób z demencją.

W celu jak najdłuższego podtrzymania aktywności chorych osoby sprawniejsze będą miały możliwość uczestniczyć (raz lub dwa razy w miesiącu w zależności od potrzeb) w spotkaniach w dziennym domu pobytu dla seniorów.

Aby wziąć udział w projekcie, trzeba wypełnić ankietę rekrutacyjną dostępną w GOPS-ie w Radiówku. Wśród wymaganych kryteriów są: mieszkanie na terenie gminy Wiązowna, zaświadczenie od lekarza rodzinnego potwierdzające zaburzenia psychiczne, wiek 55 lat i więcej, a w przypadku opiekunów oświadczenie o sprawowaniu bezpośredniej opieki nad osobą z zaburzeniami psychicznymi.

Projekt będzie realizowany do końca listopada. Dodatkowe informacje można uzyskać w GOPS-ie pod numerami tel.: 506 808 370 lub 22 780 46 59 wew. 34.

opr. Aleks

Korzyści z projektu:

  • indywidualny plan wsparcia dla osoby chorującej i opiekunów faktycznych opracowany we współpracy z psychologiem oraz konsultacje psychiatry,
  • kurs opieki nad osobą chorującą dla ich opiekunów,
  • wsparcie rehabilitanta,
  • wsparcie prawnika,
  • raz w miesiącu możliwość skorzystania z grupy wsparcia lub indywidualnych porad psychologicznych dla opiekunów,
  • wsparcie asystenta osobistego,
  • pobyt jednodniowy w dziennym domu „Senior-WIGOR” z zapewnionym wsparciem terapeutów, wolontariuszy, dowozem oraz wyżywieniem dla osób chorujących,
  • kampania społeczna przeciw stygmatyzacji osób chorujących oraz informator dla opiekunów faktycznych,
  • szkolenia dla kadr instytucji z zakresu opieki nad osobami chorującymi psychicznie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.