Uroczysty pogrzeb i pośmiertny awans

MIASTO ODDA HONORY GENERAŁOWI FILIPOWICZOWI.

13 września na otwockim cmentarzu odbędzie się pierwszy oficjalny pogrzeb generała Juliana Filipowicza, którego szczątki spoczywają tu od 1945 roku. Podczas uroczystości zostanie mu nadany stopień generała dywizji.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Julian Filipowicz to niewątpliwie bohater II wojny światowej. Wybitny dowódca, generał brygady Wojska Polskiego, który poprowadził żołnierzy podczas kampanii wrześniowej, przechodząc szlak
bojowy od Mokrej, przez Warszawę, aż po bitwę pod Tomaszowem Lubelskim. Otrzymał najwyższe państwowe ordery i odznaczenia, m.in. Złoty Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari. Ostatnie lata życia spędził w Otwocku. Przebywał w jednym ze szpitali, ale ze względów konspiracyjnych pod zmienionym nazwiskiem. Zmarł 14 sierpnia 1945 r. i został pochowany na otwockim cmentarzu. Jego grób jest bardzo skromny, znajduje się z dala od mogił żołnierzy, w trudno dostępnym miejscu i jest mało widoczny. Ale to się zmieni.

Na łamach „Linii” pisaliśmy już o pomyśle przeniesienia szczątków generała w bardziej godne miejsce i postawieniu mu pomnika. Rozmowy w tej sprawie zakończyły się szczęśliwym finałem. – Mało kto wiedział, że generał Filipowicz spoczywa na otwockim cmentarzu. Dopiero po zmianie ustroju politycznego w Polsce można było zmienić płytę nagrobną, bo został on pochowany w tajemnicy pod zmienionym nazwiskiem. W wyniku rozmów z rodziną generała, księdzem dziekanem Bogdanem Sankowskim, administratorem cmentarza, prezydentem, Urzędem do spraw Kombatantów i urzędem wojewódzkim udało się dojść do porozumienia w sprawie przeniesienia grobu do kwatery żołnierzy z września 1939 r. Uzgodniliśmy, że gen. Julian Filipowicz spocznie w środkowym, honorowym miejscu, a po ekshumacji odbędzie się jego pierwszy pogrzeb jako generała. To wydarzenie zorganizujemy w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – poinformował na sesji 16 lipca uczestniczący w rozmowach przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Uroczystości są zaplanowane na czwartek, 13 września na godz. 14. Data nie jest przypadkowa, bo jest to dzień urodzin Filipowicza. Najpierw w kościele pw. św. Wincentego à Paulo odbędzie się msza święta, którą ma odprawić biskup polowy Wojska Polskiego. – Następnie kondukt żałobny, w honorowej asyście Wojska Polskiego, orkiestry wojskowej, a także pocztów sztandarowych otwockich szkół, przejdzie z kościoła ulicami: Kościelną, Warszawską, Filipowicza, Andriollego aż na cmentarz. Będzie to pogrzeb z wszelkimi honorami, jakie należą się generałowi – zdradza Margielski.

Julian Filipowicz zostanie pochowany ze swoimi żołnierzami pośrodku zbiorowej mogiły. Grób będzie nawiązywał do krzyży wojskowych i zostanie wykuty w białym marmurze. – Pomnik wykona artysta rzeźbiarz, ale nie zdąży do 13 września, jeżeli prace nie będą zlecone jeszcze w lipcu – dodał szef rady miasta. Dlatego radni na sesji zabezpieczyli w budżecie miasta potrzebną na ten cel kwotę 50 tys. zł. – Wraz z prezydentem zwrócimy się o pomoc finansową do wojewody. Wtedy koszty będą niższe, ale czas nagli, więc teraz musimy zabezpieczyć na to pieniądze – zapowiedział Margielski.

Zwyczajowo podczas pogrzebu pośmiertnie nadaje się żołnierzom awans. W przypadku Juliana Filipowicza będzie to pierwszy pogrzeb jako generała. Dlatego rada miasta jednogłośnie podjęła na sesji stanowisko w tej sprawie. Zwraca się w nim do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, aby wystąpił do prezydenta RP z wnioskiem o pośmiertne nadanie podczas uroczystości pogrzebowych awansu generałowi brygady Julianowi Filipowiczowi na stopień generała dywizji za wybitne zasługi dla Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Julian Filipowicz ma w Otwocku swoją ulicę, SP nr 8 nosi jego imię, są też plany budowy pomnika generała przy jego ulicy, ale na razie nie uzgodniono, gdzie miałby stanąć. Otwoccy radni zaproponowali teren przed gmachem LO im. Gałczyńskiego, ale nie zgodziły się na to społeczność szkolna i zarząd powiatu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.