Wirus nadal zabija

POWIAT: ASF ZBIERA ŚMIERTELNE ŻNIWO WŚRÓD DZIKÓW.

W powiecie otwockim odnotowuje się coraz więcej przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Większość zakażonych dzików to zwierzęta martwe. – Kilka dni temu na terenach nadwiślańskich mieszkańcy Józefowa znaleźli cztery martwe dziki. Zgłosili to do straży miejskiej i urzędu miasta – mówi Krystyna Olesińska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Józefowie.

AGNIESZKA JASKULSKA

ASF to wirus niegroźny dla ludzi, ale śmiertelny dla dzików i trzody chlewnej. Przed kilkoma laty trafił do Polski zza wschodniej granicy. Większość zakażonych dzików pada. Martwe zwierzęta znajdowane są m.in. w gminach: Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Wiązowna. Służby weterynaryjne informują, że w lipcu odnotowano potwierdzone przypadki ASF w Glinie (około dwuletnia locha i około trzymiesięczny warchlak), Świerku (dwuletni dzik) i Karczewie (około roczny dzik).

W czerwcu wirus zabił jeszcze więcej zwierząt. Od początku roku na terenie powiatu otwockiego odnotowano kilkadziesiąt przypadków martwych dzików zarażonych ASF. Służby weterynaryjne przypominają, że część martwych zwierząt nie jest zarażona wirusem ASF.

– Dopiero po zbadaniu pobranej próbki można stwierdzić, czy padły dzik był chory, czy nie. Dlatego sprawdzamy każdy przypadek – zaznacza Grzegorz Kurkowski, powiatowy lekarz weterynarii. W przypadku dzików, u których uzyskano dodatni wynik badania w kierunku potwierdzenia ASF, martwe zwierzęta podlegają bezwzględnej utylizacji, bo wirus może przez długi czas utrzymywać się w ciele nieżywych dzików.

– Afrykański pomór świń to groźna choroba wirusowa, na którą zapadają wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tym wirusem – mówi powiatowy lekarz weterynarii. I przypomina, że powiat otwocki jest objęty strefą obszaru skażonego wirusem ASF. Dlatego w lesie nie należy spuszczać psów ze smyczy.

Co zrobić w przypadku znalezienia martwego dzika? Nie należy zbliżać się do tego miejsca, nie wolno dotykać padliny, trzeba pozostawić martwe zwierzę w miejscu znalezienia. Fakt znalezienia padłego dzika należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii, najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowemu kołu łowieckiemu lub powiadomić starostę, burmistrza, wójta. Zgłaszając to, należy podać miejsce znalezienia martwego zwierzęcia (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS) oraz swoje dane osobowe i liczbę martwych zwierząt znalezionych w tym miejscu.

W walce z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF mają pomóc myśliwi, którym zlecono odstrzał sanitarny. W maju wojewoda mazowiecki wydał zgodę na odstrzał około ośmiu tysięcy dzików na terenie 37 powiatów na Mazowszu. Rozporządzenie obowiązuje do 31 marca 2019 roku i realizowane jest wyłącznie poza terenami mieszkalnymi. – Według tego rozporządzenia myśliwi m.in. z kół łowieckich na terenie powiatu otwockiego są zobowiązani do strzelania do dzików. To jest jak zlecenie, które każde koło łowieckie musi zrealizować – irytuje się jeden z lokalnych myśliwych.
Odstrzał sanitarny jest odstrzałem dodatkowym, wykonywanym ponad zaplanowane przez koła łowieckie odstrzały. Myśliwi najczęściej chodzą na polowania w czasie wolnym, po pracy. Problem polega na tym, że dziki migrują. Zmniejszenie populacji w Polsce może zwiększyć napływanie potencjalnie zakażonych dzików zza wschodniej granicy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.