O godzinie „W”

POWIAT: 74 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO.

W środę, 1 sierpnia przypada 74 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Data nie jest okrągła, ale ze względu na 100-lecie odzyskania niepodległości w niektórych miejscach zyska wyjątkową oprawę.

OTWOCK

Spotykamy się o godz. 16.55 na skwerze Szarych Szeregów obok teatru (róg ul. Armii Krajowej i ul. Hożej). Uroczystość z udziałem władz i pocztów sztandarowych rozpocznie dźwięk syren o godzinie 17. Następnie odbędą się zwyczajowe przemówienia, zostanie odczytany apel pamięci przygotowany przez pododdziały strzelców ZS „Strzelec” JS 1019 im. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej IV Rejon „Fromczyn”, będą też złożone kwiaty. O godz. 18 w Kinie Oaza zaplanowano projekcję filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Wstęp jest bezpłatny.

JÓZEFÓW

Tu uroczystości odbędą się z największym rozmachem. Józefów zaprasza na koncert pt. „Bohaterom Powstania Warszawskiego – w 100 rocznicę niepodległości”. Zbieramy się o godz. 16.45 przed pomnikiem „Łączniczek AK”. Wystąpi wokalno-instrumentalna Kapela Warszawska, zobaczymy też dwie sceny ze spektaklu „Ja, który nigdy przed nikim nie stawałem na baczność” w reżyserii Janusza Kukuły – dyrektora Teatru Polskiego Radia. W roli marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpi Andrzej Precigs. – Zabrzmią znane pieśni z powstania warszawskiego, a także popularne piosenki warszawskiej ulicy, zarówno tej z okresu okupacji, jak i powojennej Warszawy, które uczestnicy uroczystości będą mieli okazję śpiewać wspólnie z artystami – dodaje Ryszard Nowaczewski, który napisał scenariusz koncertu i go poprowadzi.

KARCZEW

Uroczystości upamiętniające powstańców odbędą się na cmentarzu parafialnym przy ul. Żaboklickiego. Nie zabraknie pocztów sztandarowych, okolicznościowych przemów i orkiestry dętej. Początek o godz. 17.

WAWER

Jedynym rocznicowym akcentem będzie włączenie do repertuaru kina na Plaży Romantycznej filmu „Miasto 44” Jana Komasy. Seans zaplanowano jednak nie w środę, 1 sierpnia, ale w niedzielę, 5 sierpnia. Początek o godz. 21, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.