Woda w fontannie może uczulać

JÓZEFÓW: NIE KĄP SIĘ NA SKWERZE.

Gdy dorośli siedzą na ławeczkach i odpoczywają, dzieciaki skaczą i pluskają się w fontannie. Dla nich to z pewnością świetna zabawa. Tymczasem przezroczysta woda może być siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, które mogą wywołać np. wysypkę.

AJ

Miejskie fontanny, które mają zdobić miasto, często są traktowane przez dzieci i młodzież jako miejsce wodnych zabaw. Tak właśnie jest w przypadku fontanny na skwerze im. św. Jana Pawła II w centrum Józefowa, gdzie dzieciaki skaczą i pluskają się w tryskającej z kilku źródeł wodzie. Urzędnicy ostrzegają jednak, że nie można się tam kąpać.

– W fontannie, która znajduje się na skwerze, nie można się kąpać ze względów higieniczno-sanitarnych. Jest to obiekt małej architektury i służy jako ozdoba, element upiększający miasto i miejsce odpoczynku – tłumaczy Krystyna Olesińska z Urzędu Miasta w Józefowie. – Fontanna nie spełnia wymogów kąpieliska i nigdy nie była zaprojektowana jako miejsce do kąpieli. Obieg wody jest zamknięty, a woda zawiera dużą ilość środków chemicznych, które mogą być przyczyną uczulenia. Rozumiemy, że w czasie upałów fontanna wygląda zachęcająco, ale jeśli ktoś decyduje się w niej kąpać, robi to na własną odpowiedzialność – podkreśla Olesińska.

I dodaje, że wszystkich spragnionych kąpieli miasto zaprasza na basen, gdzie o pełnych godzinach wstęp dla mieszkańców Józefowa jest bezpłatny. – W czasie wakacji Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji postarało się o dodatkową atrakcję, czyli wodny tor przeszkód na basenie – informuje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.