W październiku będzie pompa

SKWER W CENTRUM ZYSKA STYLOWĄ OZDOBĘ.

Najprawdopodobniej w połowie października na skwerze Pamięci Żydów Otwockich stanie stylowa pompa nawiązująca do tej, która była tu przed wojną.

PRZEMEK SKOCZEK

Od naszego zaangażowania zależy, czy stylowa pompa znów
stanie na otwockim skwerze

O pomyśle przywrócenia słynnej pompy, która stała na terenie u zbiegu obecnych ulic Orlej i Świderskiej, pisaliśmy już kilkakrotnie. Na jednej z najsłynniejszych dawnych fotografii Otwocka uwiecznił ją Alter Kacyzne – pisarz i poeta tworzący w języku jidysz, który zajmował się też fotografią. Zdjęcie trafiło na okładkę książki Symchy Symchowicza „Pasierb nad Wisłą”.

O tym, by znów tam stała i służyła jak dawniej mieszkańcom, zamarzył mieszkający w sąsiedztwie Dariusz Węgrowicz. To on jest inicjatorem akcji, która zbliża się do szczęśliwego końca m.in. dzięki budżetowi obywatelskiemu. Zgłoszony przez niego projekt rewitalizacyjny przeszedł pomyślnie ubiegłoroczne głosowanie i zdobył dofinansowanie
w wysokości 50 tys. zł.

– Gdy okazało się, że projekt przeszedł, wydawało się, że jesteśmy już na ostatniej prostej. Należało tylko znaleźć wykonawcę. Tymczasem urząd miasta złożył dwa zapytania ofertowe, ale nikt się nie zgłosił. Skontaktowałem się z pewnymi firmami, które potencjalnie były zainteresowane, ale bez skutku. W końcu trafiłem do Polskiej Pracowni Konserwacji Zabytków i tam poznałem jej dyrektora Roberta Kantora, jak się okazuje mieszkańca Otwocka. To on przekonał prezes pracowni, aby podjęła się wykonania pompy – relacjonuje Dariusz Węgrowicz.

– Przygotowany wcześniej model 3D pompy wymagał korekt, wykonał je dla nas Marcin Niemczura. Teraz Polska Pracownia Konserwacji Zabytków na jego podstawie zrobi rzeczywisty model, a potem odlew. Projekt nadzoruje tam Marcin Olszewski. Szczegóły umowy mamy dopięte, będzie ona podpisana prawdopodobnie w połowie sierpnia i przewiduje zakończenie prac w ciągu
60 dni – dodaje Węgrowicz.

Wszystkie prace wyceniono na 33 tys. zł, a zatem jest zapas. Jeszcze nie wiadomo, na co zostanie spożytkowana ta nadwyżka. Być może na upiększenie bezpośredniego otoczenia pompy. Wszystko wskazuje więc na to, że w połowie października pompa zostanie odsłonięta. Zapewne z pompą. Wszak to tuż przed wyborami.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.