W poszukiwaniu „Ruczajowców”

NIEZNANE GROBY POWSTAŃCÓW NA OTWOCKIM CMENTARZU.

– Gdy nas zabraknie, nie będzie komu przekazać młodemu pokoleniu informacji o powstańcach – mówi Mirosław Górski, który opracował i opublikował bezpłatną broszurę poświęconą miejscom pamięci VII Zgrupowania AK – Batalionu „Ruczaj”.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Środowisko VII Zgrupowania AK – Batalionu „Ruczaj” stara się ocalić od zapomnienia wiedzę o wszystkich swoich żołnierzach, w tym o miejscach ich spoczynku.

– Zdaliśmy sobie sprawę, że będzie źle, jeśli nie zadbamy o ich pamięć i nie będziemy popularyzować wiedzy na ten temat wśród młodych ludzi, żeby miał kto zapalić znicz, gdy nas już nie będzie – mówi Mirosław Górski, autor publikacji, 74-letni mieszkaniec Otwocka, którego ojciec był w Batalionie „Ruczaj”.

Broszurka nie jest przeznaczona na sprzedaż, ale będzie przekazywana bezpłatnie bibliotekom, zainteresowanym szkołom i organizacjom (np. harcerzom). Za konsultację historyczną odpowiada Andrzej Dławichowski, który cierpliwie korygował jej kolejne wersje i dzielił się z panem Mirosławem swoją wiedzą. Pierwsze egzemplarze są już dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Andriollego w Otwocku. Kolejne pan Mirosław chce przekazać we wrześniu do szkół. Wydawnictwo ma być krótkim przewodnikiem po miejscach pamięci „Ruczaja” zawierającym elementarne informacje o historycznych wydarzeniach związanych z tymi obiektami. Zawiera także wiadomości o znanych grobach poległych i zmarłych żołnierzy tego oddziału. Jednak miejsca spoczynku „Ruczajowców” nie wszystkie są znane, o czym wspomina pan Mirosław.

– Przeglądając „Powstańcze biogramy” Muzeum Powstania Warszawskiego, trafiłem na nazwisko Zdzisława Gawlikowskiego, pseudonim „Witek”, który walczył w Batalionie „Ruczaj”. Znałem pana Zdzicha, razem uczyliśmy się w technikum w Celestynowie i nic nie wiedziałem o jego powstańczej przeszłości, może dlatego, że był to człowiek bardzo skromny. Zmarł 24 kwietnia 1994 roku, został pochowany na otwockim cmentarzu. Przypuszczam, że oprócz niego znalazłoby się jeszcze kilku żołnierzy „Ruczaja” pochowanych na naszym cmentarzu, którzy też są mało znani – opowiada autor publikacji.

Dlatego zwraca się z prośbą do Czytelników, żeby zgłaszały się do niego osoby, dysponujące wiedzą, która pomoże odszukać te groby. Kontakt do niego: miroslawg@wp.pl, tel. 514 464 194.

– Byłoby pięknie, gdyby w przyszłości powstała inicjatywa skatalogowania grobów wszystkich powstańców na otwockim cmentarzu, bo przecież nie ma wśród nich ważniejszych i mniej ważnych – snuje plany Mirosław Górski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.