Kajakarze oczyścili rzekę

POSPRZĄTASZ ŚWIDER, MIASTO ZABIERZE ŚMIECI.

Świder w letnie dni przyciąga mieszkańców powiatu, turystów i plażowiczów. Nie wszyscy jednak dbają, żeby zostawić po sobie porządek. W efekcie na dnie rzeki i jej brzegach jest mnóstwo śmieci. Kilka dni temu grupa turystów z Otwocka, Karczewa i Warszawy podczas spływu kajakowego zbierała nieczystości. Nie wiedzieli, co zrobić z zebranymi śmieciami. Zapytaliśmy o to urzędników.

AGNIESZKA JASKULSKA

Spływy kajakowe na rzece Świder są coraz popularniejsze nie tylko wśród mieszkańców powiatu otwockiego, lecz także turystów. W niedzielę, 22 lipca nad brzegiem Świdra na wysokości gm. Wiązowna ok. 50 osób (pracownicy firmy SuperDrob z rodzinami) zorganizowało spływ kajakowy.

– W letni dzień taka wyprawa po wodzie to świetny relaks, tym bardziej że rzeka nie ma rwącego nurtu i jest blisko Warszawy. Spływ kajakowy był naszą prywatną wyprawą na własny koszt – podkreśla Randa Ombach z firmy SuperDrob w Karczewie. – Chcieliśmy jednak połączyć przyjemne z pożytecznym, więc wpadliśmy na pomysł, aby przy okazji zebrać śmieci, których w wodzie jest dużo – dodaje.

Uczestnicy wyprawy zabrali ze sobą worki na śmieci, rękawiczki i po południu wyruszyli na 12-kilometrowy spływ kajakowy między Wolą Karczewską w gm. Wiązowna a Mlądzem w gm. Otwock. – Z rzeki wyłowiliśmy różne znaleziska: dużo szklanych i plastikowych butelek, puszek czy zardzewiałych elementów. Znajdowaliśmy także ubrania – wylicza Ombach.

– Największym i najcięższym, bo ważącym ponad 30 kg, znaleziskiem była opona, którą z dużym trudem udało się wrzucić na kajak i pokonując wiele rzecznych przeszkód, przetransportować do Mlądza. Wyłowiliśmy z rzeki około 200 kg śmieci. Za ich wywóz zapłaciła firma SuperDrob, bo nie wiedzieliśmy, kto powinien zabrać zebrane odpady – podkreśla Randa Ombach, na której kajaku wylądowała wielka opona z traktoru.

Co zrobić z zebranymi nieczystościami podczas spontanicznie zorganizowanego spływu kajakowego? W zależności od tego, w której gminie zakończy się wyprawa, trzeba powiadomić o inicjatywie dany urząd w Wiązownie, Kołbieli, czy Józefowie. Jednak wiele spływów kończy się na wysokości Otwocka i niezależnie od tego, skąd przypłynęły śmieci, miasto będzie je zabierało. Po naszym telefonie do otwockiego magistratu urzędnikom bardzo spodobała się inicjatywa osób sprzątających rzekę w czasie spływu kajakowego. Dlatego warto wcześniej powiadomić o takiej zbiórce urzędników.

– To świetny pomysł, aby osoby, które chcą połączyć przyjemne z pożytecznym, podczas spływu kajakowego oczyściły rzekę. Wspieramy takie działania i zadbamy o to, aby ułatwić mieszkańcom i turystom taką ekologiczną inicjatywę – zaznacza Paulina Jaworek z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Otwocka. I dodaje, że dotychczas akcje sprzątania organizował wydział środowiska, zapewniając uczestnikom worki i rękawiczki.

– Chętne osoby powinny wcześniej zgłosić taką inicjatywę do Wydziału Gospodarki Komunalnej w UM Otwocka i powiadomić urzędników, gdzie i kiedy będą zbierane śmieci w rzece oraz w którym miejscu zostaną pozostawione nieczystości – podkreśla Jaworek. I tłumaczy, że najlepiej urząd powiadomić drogą elektroniczną. – Zgłoszenia należy wysyłać do piątku do godz. 12 na maila: pmichalak@otwock.pl i w tytule wpisać: „Sprzątanie na kajakach”. Natomiast Wydział Ochrony Środowiska UM Otwocka zapewni uczestnikom spływu kajakowego worki i rękawiczki, które trzeba wcześniej odebrać z urzędu osobiście – dodaje. – Zebrane podczas spływu kajakowego śmieci będą zabrane, ale pod warunkiem, że trafią obok koszy w ustalonych miejscach – podkreśla Paulina Jaworek.

Chodzi o kosze, które znajdują się od strony rzeki, tzn.: kosz nr 71 przy ul. Mostowej w Mlądzu, nr 76 przy ul. Żurawiej na wysokości ul. Sienkiewicza, kosz nr 435 przy ul. Chrobrego, a także nr 78 i 82 przy ul. Bagatela, trzy kosze od strony rzeki na wysokości ul. Wiązowskiej, a także te przy ul. Turystycznej obok plaży miejskiej, gdzie przy nieczynnym moście na rzece znajduje się specjalny miejski kontener.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.