Kajakarze oczyścili rzekę

POSPRZĄTASZ ŚWIDER, MIASTO ZABIERZE ŚMIECI.

Świder w letnie dni przyciąga mieszkańców powiatu, turystów i plażowiczów. Nie wszyscy jednak dbają, żeby zostawić po sobie porządek. W efekcie na dnie rzeki i jej brzegach jest mnóstwo śmieci. Kilka dni temu grupa turystów z Otwocka, Karczewa i Warszawy podczas spływu kajakowego zbierała nieczystości. Nie wiedzieli, co zrobić z zebranymi śmieciami. Zapytaliśmy o to urzędników.

AGNIESZKA JASKULSKA

Spływy kajakowe na rzece Świder są coraz popularniejsze nie tylko wśród mieszkańców powiatu otwockiego, lecz także turystów. W niedzielę, 22 lipca nad brzegiem Świdra na wysokości gm. Wiązowna ok. 50 osób (pracownicy firmy SuperDrob z rodzinami) zorganizowało spływ kajakowy.

– W letni dzień taka wyprawa po wodzie to świetny relaks, tym bardziej że rzeka nie ma rwącego nurtu i jest blisko Warszawy. Spływ kajakowy był naszą prywatną wyprawą na własny koszt – podkreśla Randa Ombach z firmy SuperDrob w Karczewie. – Chcieliśmy jednak połączyć przyjemne z pożytecznym, więc wpadliśmy na pomysł, aby przy okazji zebrać śmieci, których w wodzie jest dużo – dodaje.

Uczestnicy wyprawy zabrali ze sobą worki na śmieci, rękawiczki i po południu wyruszyli na 12-kilometrowy spływ kajakowy między Wolą Karczewską w gm. Wiązowna a Mlądzem w gm. Otwock. – Z rzeki wyłowiliśmy różne znaleziska: dużo szklanych i plastikowych butelek, puszek czy zardzewiałych elementów. Znajdowaliśmy także ubrania – wylicza Ombach.

– Największym i najcięższym, bo ważącym ponad 30 kg, znaleziskiem była opona, którą z dużym trudem udało się wrzucić na kajak i pokonując wiele rzecznych przeszkód, przetransportować do Mlądza. Wyłowiliśmy z rzeki około 200 kg śmieci. Za ich wywóz zapłaciła firma SuperDrob, bo nie wiedzieliśmy, kto powinien zabrać zebrane odpady – podkreśla Randa Ombach, na której kajaku wylądowała wielka opona z traktoru.

Co zrobić z zebranymi nieczystościami podczas spontanicznie zorganizowanego spływu kajakowego? W zależności od tego, w której gminie zakończy się wyprawa, trzeba powiadomić o inicjatywie dany urząd w Wiązownie, Kołbieli, czy Józefowie. Jednak wiele spływów kończy się na wysokości Otwocka i niezależnie od tego, skąd przypłynęły śmieci, miasto będzie je zabierało. Po naszym telefonie do otwockiego magistratu urzędnikom bardzo spodobała się inicjatywa osób sprzątających rzekę w czasie spływu kajakowego. Dlatego warto wcześniej powiadomić o takiej zbiórce urzędników.

– To świetny pomysł, aby osoby, które chcą połączyć przyjemne z pożytecznym, podczas spływu kajakowego oczyściły rzekę. Wspieramy takie działania i zadbamy o to, aby ułatwić mieszkańcom i turystom taką ekologiczną inicjatywę – zaznacza Paulina Jaworek z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Otwocka. I dodaje, że dotychczas akcje sprzątania organizował wydział środowiska, zapewniając uczestnikom worki i rękawiczki.

– Chętne osoby powinny wcześniej zgłosić taką inicjatywę do Wydziału Gospodarki Komunalnej w UM Otwocka i powiadomić urzędników, gdzie i kiedy będą zbierane śmieci w rzece oraz w którym miejscu zostaną pozostawione nieczystości – podkreśla Jaworek. I tłumaczy, że najlepiej urząd powiadomić drogą elektroniczną. – Zgłoszenia należy wysyłać do piątku do godz. 12 na maila: pmichalak@otwock.pl i w tytule wpisać: „Sprzątanie na kajakach”. Natomiast Wydział Ochrony Środowiska UM Otwocka zapewni uczestnikom spływu kajakowego worki i rękawiczki, które trzeba wcześniej odebrać z urzędu osobiście – dodaje. – Zebrane podczas spływu kajakowego śmieci będą zabrane, ale pod warunkiem, że trafią obok koszy w ustalonych miejscach – podkreśla Paulina Jaworek.

Chodzi o kosze, które znajdują się od strony rzeki, tzn.: kosz nr 71 przy ul. Mostowej w Mlądzu, nr 76 przy ul. Żurawiej na wysokości ul. Sienkiewicza, kosz nr 435 przy ul. Chrobrego, a także nr 78 i 82 przy ul. Bagatela, trzy kosze od strony rzeki na wysokości ul. Wiązowskiej, a także te przy ul. Turystycznej obok plaży miejskiej, gdzie przy nieczynnym moście na rzece znajduje się specjalny miejski kontener.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.