Tomograf i mammograf dla szpitala

NOWY SPRZĘT TRAFI DO PRACOWNI RADIOLOGICZNEJ.

Blisko 13,5 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Powiatowego Centrum Zdrowia (PCZ) w Otwocku. – Te pieniądze będą służyły poprawie świadczonych usług – mówił starosta Mirosław Pszonka podczas konferencji prasowej w czwartek, 26 lipca.

ARTUR KUBAJEK

W ubiegłym roku ówczesny zarząd PCZ wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskami o dofinansowanie trzech projektów planowanych do realizacji na terenie szpitala w Otwocku. – Dzięki nim będziemy mogli zapewnić pacjentom kompleksowość diagnozowania i leczenia od podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), by w rezultacie uniknąć wydłużonych hospitalizacji, a następnie w jak największym stopniu umożliwić rehabilitację po procesie leczenia – mówi prezes PCZ Ewa Wojciechowska.

W czwartek, 26 lipca władze powiatu i kierownictwo spółki poinformowały o przyznaniu blisko 13,5 mln zł na realizację tych projektów. – To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu otwockiego. Cieszę się, że otrzymane środki będą służyły poprawie świadczonych usług – mówił starosta Mirosław Pszonka. – To również dobry znak, że mimo tego, co niektórzy mówią, w szpitalu nie jest źle, co – jak widać – zauważają instytucje zewnętrzne – dodał.

Na co dokładnie zostaną wydane pieniądze? – Na pewno nie na bieżącą działalność spółki i spłatę zaległych zobowiązań – podkreślała prezes PCZ. Zostaną przeznaczone głównie na potrzeby poradni onkologicznej i kardiologicznej, zakupiony zostanie nowoczesny tomograf. – Ma on duże zastosowanie w diagnostyce większości rodzajów zmian nowotworowych. Podobnie jest w diagnostyce kardiologicznej, gdzie tomografię komputerową wykonuje się u pacjentów z umiarkowanym i małym prawdopodobieństwem rozpoznania choroby wieńcowej – wyjaśniał dyrektor ds. medycznych dr Tarun Kumar Mittal.

Do szpitala trafi także nowy mamograf. – Wykonywane na takim aparacie badania są bezpieczną i efektywną metodą wykrywania raka piersi u kobiet, oceny mikrozwapnień czy drobnych zmian – mówiła prezes PCZ.

Z myślą o pacjentach z niepełnosprawnościami zaplanowano zakup aparatu RTG z mobilną przestawką umożliwiającą wykonywanie badań w różnych pozycjach. Zostanie wymieniona winda, zmodernizowane będą podjazdy i chodniki. Przewiduje się modernizację gabinetów POZ i AOS, doposażenie ich w aparaturę i sprzęt medyczny umożliwiający szybszą diagnozę.

– Dzięki realizacji projektów nie tylko uda się podnieść jakość usług świadczonych przez szpital i przychodnie, lecz także obniżyć koszty związane z bieżącą działalnością. Po wydzieleniu w podpiwniczeniu budynku szpitala pomieszczeń na potrzeby pracowni radiologicznej i wyposażeniu jej w nowoczesny sprzęt nie będziemy już musieli wozić pacjentów na badania do innych placówek. Dzięki temu nie poniesiemy dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem badań i transportem pacjentów – podkreślał wicestarosta Paweł Rupniewski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.