Co z parkingiem przy PKP Świder?

OTWOCK: CZYTELNICY PYTAJĄ, KOLEJ ODPOWIADA.

Wielu mieszkańców Świdra parkuje auta przy stacji kolejowej, żeby potem przesiąść się do pociągu. – Dotychczas można było zostawić samochód na dzikim parkingu od strony Jana Pawła II przy PKP Świder. Teraz trwają tam prace przy budowie tunelu. Czy będzie jakiś oficjalny parking przy stacji? – pyta Czytelnik, który zadzwonił do redakcji. Sprawdziliśmy to.

AJ

Przy stacji PKP Świder wszystko się zmienia. Kolej buduje bezkolizyjne skrzyżowanie na ul. Majowej (wiadukt i tunel drogowy). Tuż obok peronów na ul. Jana Pawła II trwa budowa drogi do mostu przez Świder. Wszystko jest rozkopane. Kierowcy nie mają gdzie zostawić samochodów. Nie chodzi tylko o okolicznych mieszkańców, lecz także o tych, którzy do tej pory zostawiali auta przy PKP Świder i przesiadali się do pociągu.

– Parking od ul. Jasnej jest mały, dla zaledwie 10 samochodów. Dlatego kierowcy najczęściej zostawiali auta od ul. Jana Pawła II, gdzie można było zaparkować na całej długości stacji. Co stanie się z parkingiem przy PKP Świder? To nie był oficjalny parking, raczej taki „dziki” plac postojowy, ale bardzo potrzebny. Po otwarciu mostu na rzece zapewne parkowanie nie będzie tam możliwe. Czy podczas planowania tych dużych inwestycji pomyślano o tym, aby zrobić parking? – zastanawia się nasz Czytelnik.

Zapytaliśmy o to PKP Polskie Linie Kolejowe, które prowadzą modernizację linii kolejowej Warszawa – Lublin. – Budowa miejsc parkingowych nie jest ujęta w projekcie modernizacji linii nr 7 na odcinku Warszawa Wschodnia – Otwock – przyznaje Karol Jakubowski z PKP PLK. – Zakres modernizacji linii kolejowej nie obejmuje budowy parkingów przy przystankach kolejowych, takich jak np. w Świdrze, jednak PLK w planach zaproponują lokalizacje, w których w przyszłości mogłyby powstać miejskie parkingi. Ta dokumentacja projektowa będzie gotowa we wrześniu 2018 roku. Wtedy na tym odcinku będziemy mogli wskazać miejsca przeznaczone dla samochodów – tłumaczy Jakubowski.

– Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania projektów budowlanych dla odcinka Otwock – Warszawa. W dokumentacji zostaną wykazane możliwe lokalizacje dla parkingu, np. w Świdrze, który będzie mógł zostać wybudowany przez lokalny samorząd. Szczegółowe informacje podamy po zakończeniu prac przygotowawczych w IV kwartale tego roku – zaznacza Jakubowski. Rozpoczęcie robót planowo nastąpi w 2020 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.