Procenty w dół

MNIEJ ZEZWOLEŃ NA SPRZEDAŻ ALKOHOLI.

Radni nie zgodzili się na zwiększenie zapasu zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie Otwocka. Zaproponowali, żeby jeszcze go obniżyć.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

To wszystko w związku z projektem uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Otwocka. Uchwała musi być podjęta do września.
Obecnie punktów, gdzie można kupić mocne napoje wyskokowe, jest w Otwocku 62, a limit wydawanych koncesji wynosi 70. Po propozycji radnych ma ich być 65. – To bardzo mały zapas – uważa Agnieszka Wieteska, naczelniczka wydziału ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie miasta. Prezydent proponował zostawić limit bez zmian.

– I tak na terenie Otwocka jest dużo nocnych sklepów. Nieraz na jednej ulicy są dwa. Powinniśmy zmniejszyć limit koncesji, żeby właściciele tych punktów bardziej pilnowali porządku, zwłaszcza jeśli chodzi o nocne sklepy – mówił na komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego 25 lipca radny Marcin Kraśniewski. Poparł go Przemysław Bogusz.

– Wniosek jest słuszny, zwłaszcza że wszędzie wskaźnik maksymalnej liczby zezwoleń miał wzrastać. Obecnie mamy 13 punktów, które na miejscu prowadzą sprzedaż alkoholu, a proponowany jest limit 25. To jest prawie dwa razy więcej – zauważył Bogusz. – Jeśli limit jest na styk, to będzie rywalizacja między firmami, że trzeba spełniać wszelkie warunki ustawowe, a nawet dbać o porządek w miejscu sprzedaży i wokół niego, bo inaczej mogą być problemy – dodaje.

Wniosek radnego Kraśniewskiego przeszedł trzema głosami (Bogusza, Wachnickiego, Kraśniewskiego). Od głosu wstrzymał się Andrzej Kamiński, przeciw zagłosował Dariusz Piętka. – Jeśli chodzi o liczbę punktów z alkoholami, rynek sam to reguluje, bo społeczeństwo spożywa coraz mniej mocnych alkoholi, a pije więcej np. piwa. Takie osoby stoją w krzakach czy za jakimś budynkiem i hałasują. Tu nie chodzi o liczbę punktów, tylko kulturę osób, które będą spożywały alkohol. Trzeba zmobilizować właścicieli sklepów, żeby nie sprzedawali alkoholu osobom nietrzeźwym – tłumaczy Piętka.

Radni zwrócili się też z wnioskiem o informacje, gdzie w 2017 roku i do 25 lipca 2018 roku były kontrole i jakie są ich wyniki. Zdaniem Marcina Kraśniewskiego powinny być one częstsze, zwłaszcza w niektórych punktach. – W jednym ze sklepów przy ul. Karczewskiej notorycznie jest tam sprzedawany alkohol osobom nietrzeźwym. A panie, które tam pracują, chyba się ich boją. Jest to sklep, w którym nasz urząd miasta kiedyś często się zaopatrywał – zwrócił uwagę Kraśniewski.

– To jest podstawa do wszczęcia postępowania i cofnięcia koncesji na trzy lata takiemu sklepowi – stwierdziła na komisji naczelniczka. Kontrolę punktów, w których sprzedaje się alkohol, prowadzi miejska komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. O wydaniu zezwolenia na sprzedaż alkoholu decyduje prezydent.

Propozycja radnych

Liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży:

  • do 4,5 proc. oraz piwa – do 65,
  • powyżej 4,5 proc. do 18 proc. z wyjątkiem piwa – do 65 (obecnie jest 59 punktów sprzedaży),
  • powyżej 18 proc. – do 65 (obecnie jest 57 punktów sprzedaży).

Liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia w miejscu sprzedaży:

  • do 4,5 proc. oraz piwa – do 30,
  • powyżej 4,5 proc. do 18 proc. z wyjątkiem piwa – do 20,
  • powyżej 18 proc. – do 20.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.