Zmienią plany przez ekrany?

BUDOWA MOSTU W ŚWIDRZE.

Może być problem z oddaniem w terminie nowego mostu przez Świder. Powodem ewentualnych opóźnień nie będą jednak prace prowadzone przez kolej, ale… brak wełny mineralnej. Są trudności w pozyskaniu tego tworzywa, a jest ono elementem ekranów akustycznych. – Oczywiście kierowcy mogą jeździć po moście bez ekranów, ale kto odbierze nam taką inwestycję? – zwraca uwagę Zarząd Dróg Powiatowych.

SYLWIA WYSOCKA

Ze względu na zapisy decyzji środowiskowej oraz warunki wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na nowym moście przez Świder i przy drogach dojazdowych mają stanąć ekrany akustyczne. Ich zadaniem jest ograniczenie hałasu. W części drogowej elementami wypełniającymi przęsła ekranu będą panele typu „zielona ściana”. Podstawową konstrukcją takiego panelu, zgodnie ze specyfikacją podaną w dokumentach przetargowych, jest rama ze stalowego kątownika oraz konstrukcyjna siatka stalowa z prętów utrzymująca wypełnienie panelu. Materiałem absorbującym hałas jest hydrofobizowana wełna mineralna. I to właśnie z nią jest problem.

– Zostaliśmy poinformowani przez wykonawcę budowy, że na rynku są bardzo duże problemy z realizacją zamówień na wełnę – przyznaje w rozmowie z „Linią” wicedyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Dąbrowski. – Wiemy, że wykonawca prowadzi rozmowy z dostawcami materiałów o realizacji zamówienia na czas, ale w związku z budową autostrad i dróg szybkiego ruchu jest to teraz bardzo chodliwy towar. Dlatego terminy realizacji zamówień się wydłużają – tłumaczy.

Przedstawiciel ZDP przyznaje, że w pierwszym tygodniu sierpnia nie było jeszcze żadnej pozytywnej informacji na temat dostawy wełny w wymaganym terminie. Co w takim razie stanie się, gdy nie zostanie dostarczona na czas. Czy wstrzyma to oddanie mostu?

– Za wcześnie, aby o tym przesądzać – odpowiada Dąbrowski. – Mam nadzieję, że wykonawca sobie poradzi. Te ekrany są o tyle ważne, że chociaż po moście oczywiście da się jeździć bez nich, to nikt nie odda inwestycji do użytkowania, jeśli zakres prac nie będzie do końca zrealizowany. Jednak mam nadzieję, że taki scenariusz się nie sprawdzi – podkreśla wicedyrektor ZDP.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.