Skanalizują Celestynów i Zagóry

PRAWIE 22 MLN ZŁ Z UNIJNEJ KASY.

Karczew i Celestynów otrzymały prawie 22 mln zł na dofinansowanie powstania sieci kanalizacyjnej. – To historyczny sukces, który pozwoli na dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej na terenie gminy – podkreślają władze Celestynowa.

SYLWIA WYSOCKA

Inwestycja zakłada budowę kanalizacji na terenie miejscowości: Celestynów (zlewnia Radzińska, zlewnia Witosa, ul. Wojska Polskiego, Laskowska, Różana, Krótka, Podgórna, Radzińska), Dąbrówka, Stara Wieś, Lasek, Glina i Pogorzel, a także na terenie osiedla Zagóry w Karczewie. Powstanie sieć kanalizacyjna o długości ponad 39 km mogąca obsłużyć ponad trzy tysiące mieszkańców.
Realizacja inwestycji jest rozłożona na lata 2018-2022. Jej całkowity planowany koszt wynosi blisko 42 mln 210 tys. zł. Uzyskane dofinansowanie to prawie 22 mln zł, z czego Karczew otrzyma ok. 2 mln 500 tys. zł, a Celestynów blisko 20 mln zł.

– To największe unijne dofinansowanie uzyskane przez gminę Celestynów w historii samorządu, które zdecydowanie poprawi jakość i komfort życia mieszkańców. Działania pracowników opłaciły się i poskutkowały historycznym sukcesem, który pozwoli na dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Celestynów w zakresie aglomeracji ściekowej – podkreślają władze Celestynowa.

Z kolei na terenie gminy Karczew inwestycja zakłada budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami do granic własności nieruchomości przy ulicach: Prusa, Miłosza, Popiełuszki, Staffa, Reja, Wąskiej, bp. Miziołka, Kochanowskiego, bp. Ignacego Krasickiego, Hallera i Herberta na terenie osiedla Zagóry.

Pierwotnie złożony na początku ubiegłego roku wniosek dwóch gmin w części obejmującej Karczew zakładał budowę sieci kanalizacji na osiedlu Zagóry oraz stacji uzdatniania wody (SUW)
i magistrali wodociągowej dla miasta. Weryfikacja wniosku trwała ponad półtora roku. W tym czasie oceniający zakwestionowali zasadność budowy SUW, dlatego władze Karczewa musiały wyłączyć z budżetu projektu prace związane z gospodarką wodną, których wartość szacowano na ponad 11 mln 500 tys. zł. Zgodnie z oczekiwaniami po tej rezygnacji dofinansowanie projektu zostało przyznane.

– Oczywiście, satysfakcjonuje nas to, że dostaliśmy pieniądze, ale na pewno wolelibyśmy otrzymać całą kwotę, o którą ubiegaliśmy się na początku – przyznaje w rozmowie z „Linią” Bartłomiej Tkaczyk, zastępca burmistrza Karczewa.

– Ponieważ Celestynów jest gminą wiodącą w projekcie, czekamy teraz na stosowne zarządzenia dotyczące całego procesu administracyjnego. Następnie ogłosimy przetarg (każda gmina odpowiada za swój zakres projektu i sama szuka wykonawcy). Zakładamy, że postępowanie przetargowe ogłosimy na przełomie sierpnia i września, bo jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć roboty. Zakończenie prac planujemy w przyszłym roku – dodaje wiceburmistrz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.