Impreza na bunkrach

CELESTYNÓW: W ŚRODĘ NA DĄBROWIECKIEJ GÓRZE.

Wszyscy miłośnicy militariów, ale też niebanalnej rozrywki z historią w tle wiedzą, że co roku znajdą ją 15 sierpnia na słynnej Dąbrowieckiej Górze w podotwockich lasach przy okazji Święta Wojska Polskiego.

FILIP PYTLAWSKI

15 sierpnia to oczywiście nieprzypadkowa data. Tego dnia świętujemy rocznicę Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w 1920 roku na przedpolach stolicy. Armia Polska pokonała wówczas wojska bolszewickie. 98 lat temu udana była również obrona pozycji Przedmoście Warszawa, której częścią były nasze bunkry, a właściwie poniemieckie schrony Regelbau 120a i Regelbau 514 wybudowane pięć lat wcześniej.

Od kilkunastu lat obiektami opiekuje się Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Koło Terenowe Przedmoście Warszawa, które przywraca im dawną świetność. W tym roku również wraz z Nadleśnictwem Celestynów zachęca do odwiedzenia schronów. Czekają oświetlone wnętrza, wystawy militariów oraz kuchnia polowa. Będzie to też okazja, aby zobaczyć imponujące postępy prac przy obu schronach.

– Zapraszamy w środę w godzinach od 10 do 17. Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach przywiezie m.in. zmotoryzowany działon armaty przeciwpancernej wz 36 Bofors oraz Polskiego Fiata 508 i broń – od karabinów maszynowych po moździerze. Dzięki wsparciu Muzeum 2 Korpusu w Celestynowie zobaczymy wszystko, co z lżejszej artylerii wspierało polskiego piechura podczas Kampanii Wrześniowej i pozwalało mu walczyć z piechotą oraz wozami bojowymi przeciwnika – zapowiada Hubert Trzepałka, główny organizator wydarzenia.

Muzeum 2 Korpusu w Józefowie wystawi żeński pododdział sanitarny Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Różne perełki ze swoich zbiorów pokażą też: Muzeum Ziemi Otwockiej, Stowarzyszenie Bitwa pod Falenicą 19 IX 1939 Roku, Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu i Muzeum Roberta Fotyniuka.

Eko-Patrol Karczew i Mateusz Borkowski przedstawią pojazdy wojskowe i terenowe. Zobaczymy też kolekcję pozostałości po pociągu pancernym z Pogorzeli i moście wiślanym w Świdrach Wielkich.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.