Nie sposób zapomnieć

76. ROCZNICA ZAGŁADY GETT W OTWOCKU, FALENICY I REMBERTOWIE.

Jak co roku w najbliższych dniach oddamy hołd ofiarom gett likwidowanych przed 76 laty. Uroczystości odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia w Otwocku i w poniedziałek, 20 sierpnia w Falenicy.

FILIP PYTLAWSKI

O tych strasznych datach przypominamy co roku. Warto, bo coraz głośniejsi są ludzie, którym zdaje się, że wojna to nie jest zło. Tymczasem jest ona najgorszym złem. 19 sierpnia 1942 roku hitlerowcy wywieźli z Otwocka do obozu zagłady w Treblince ok. 10 tysięcy Żydów. Niemal połowę mieszkańców miasta. Dwa-trzy tysiące rozstrzelano w kolejnych dniach na miejscu. Na drugi dzień, 20 sierpnia, kontynuowali zbrodnicze dzieło w getcie falenickim, gdzie wcześniej spędzono też Żydów z getta w Rembertowie. Razem około osiem tysięcy ludzi.

Dzień później w podobny sposób zlikwidowano getto w Mińsku Mazowieckim, a 26 sierpnia hitlerowcy przystąpili do mordowania żydowskich więźniów obozu pracy w Karczewie. Akcja dobijania resztek Żydów na linii otwockiej trwała aż do wiosny. Im wszystkim dedykujemy nasze coroczne wspomnienia i modlitwy.

Organizatorzy uroczystości: Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie, Fundacja Europejski Instytut Kultury.

Program obchodów

 • OTWOCK
  niedziela, 19 sierpnia, godz. 19
  Marsz pamięci i modlitwy. UWAGA! Ze względu na trwającą modernizację linii kolejowej rozpoczęcie marszu odbędzie się nie jak co roku przy rampie, ale na parkingu przy stacji PKP od strony ulicy Warszawskiej. Marsz wyruszy tradycyjnie do miejsca pamięci Żydów otwockich przy ul. Reymonta.
 • FALENICA
  poniedziałek, 20 sierpnia, godz. 19
  Ceremonia połączona z modlitwą przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, ul. Patriotów róg Frenkla (vis-à-vis Stacji Falenica).
  czwartek, 23 sierpnia, godz. 19
  KinoKawiarnia Stacja Falenica – koncert duetu Maniuchy Bikont (śpiew) i Ksawerego Wójcińskiego (kontrabas) z gościnnym udziałem DJ-a Lenara, czyli pochodzącego z Otwocka Marcina
  Lenarczyka. Więcej o koncercie za tydzień.
  Wstęp jest wolny, jednak w związku z dużym zainteresowaniem organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsc pod numerem tel. 530 882 809.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.