OPWiK złożyło odwołanie

OTWOCK/KARCZEW: ILE ZAPŁACIMY ZA WODĘ I ŚCIEKI?

Wracamy do tematu opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców Otwocka i Karczewa, który po naszym artykule „Podwyżka cen wody niezgodna z prawem” był szeroko komentowany. Otrzymaliśmy odpowiedzi od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, które potwierdzają, że przedstawione przez nas informacje są prawdziwe.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Na pytanie, jakie taryfy obowiązują teraz dla mieszkańców Otwocka i Karczewa, przedstawiciel Wód Polskich odpowiada, że ostatnie przyjęte przez Radę Miasta Otwocka, czyli te sprzed podwyżki, która została wprowadzona 21 stycznia br.

Taryfy te będą też obowiązywać na terenie obu gmin po uprawomocnieniu się decyzji Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. 11 lipca br. stwierdził on, że taryfy stosowane przez Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zostały zatwierdzone niezgodnie z prawem i obecnie nie obowiązują. OPWiK mogło odwołać się od tej decyzji do prezesa Wód Polskich za pośrednictwem DyrektoraRegionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie i tak też zrobiło.

– Odwołanie zostało złożone przez OPWiK 30 lipca i 6 sierpnia było przez nas przekazane wraz z aktami sprawy do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – poinformowała „Linię” Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zapytaliśmy, kiedy w takim przypadku decyzja dyrektora regionalnego stanie się ostateczna. – Wówczas, gdy prezes Wód Polskich utrzyma decyzję w mocy, a OPWiK jej nie zaskarży – otrzymaliśmy odpowiedź od Wód Polskich.

Dlaczego spółka OPWiK złożyła odwołanie i jak argumentuje swoją decyzję? – W ocenie OPWiK Sp. z o.o. brak było przepisów prawa materialnego pozwalających na wydanie decyzji przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Ponadto, biorąc pod uwagę polskie ustawodawstwo, stronie każdej decyzji administracyjnej przysługuje odwołanie do organu drugiej instancji – otrzymaliśmy odpowiedź od Aliny Niezgody, kierownika Działu Sprzedaży i Windykacji OPWiK.

– Uważam, że decyzja prezesa Wód Polskich będzie tylko formalnością. Złamanie przepisów w tym przypadku było dla mnie od samego początku oczywiste. Postawa spółki OPWiK mnie nie dziwi. Moim zdaniem interes zwykłego mieszkańca Otwocka już od dawna przestał się liczyć dla władz spółki. Mam jednak nadzieję, że sprawa zmierza do końca i mieszkańcy zapłacą mniej za wodę i ścieki – komentuje odwołanie spółki przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. To on zaskarżył do Wód Polskich wprowadzone podwyżki dla mieszkańców Otwocka i Karczewa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.