100 dni na boisko

OTWOCK: INWESTYCJA NA ŁUGACH RUSZY PO WAKACJACH.

Budowa kompleksu boisk sportowych z trybunami, placem zabaw i zewnętrzną siłownią na terenie otwockich Ługów powinna rozpocząć się we wrześniu. Wykonawca chętny do realizacji inwestycji jest, znalazły się też brakujące pieniądze, aby można było podpisać z nim umowę.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Po trzech latach starań wszystko wskazuje na to, że w końcu się udało – powiedział „Linii” po sesji rady miasta, 9 sierpnia, radny Marcin Kraśniewski. Razem z przewodniczącym rady miasta, Jarosławem Margielskim od początku kadencji zabiegali o sportową inwestycję na Ługach, w czym popierali ich radni PiS, ChIS i bezpartyjni. Podczas posiedzenia i uchwalania zmian
w budżecie miasta większość radnych zgodziła się, aby dołożyć ok. 770 tys. zł na budowę kompleksu boisk wraz z infrastrukturą towarzyszącą na Ługach. Tyle brakowało, aby można było rozstrzygnąć trzeci przetarg i prezydent podpisał umowę z wykonawcą.

Przypomnijmy, że w dwóch poprzednich przetargach nie wpłynęła żadna oferta. Otwarcie ofert w trzecim postępowaniu nastąpiło w dniu sesji. Miasto zabezpieczyło na tę inwestycję 2 mln 120 tys. zł (w tym 1 mln zł dotacji z budżetu państwa). Złożona oferta opiewała na kwotę 2 mln 882 tys. zł. Brakowało więc ok. 770 tys. zł. Czasu na ogłoszenie kolejnego przetargu z nadzieją, że jakiś wykonawca złoży niższą ofertę, już nie ma, bo budowa kompleksu sportowego musi być zrealizowana w tym roku, aby nie przepadł milion złotych
z budżetu państwa.

– Nie wykorzystaliśmy tych pieniędzy na park miejski, a jeśli teraz nie uda się przeznaczyć ich na boisko, to już nie wydamy ich w tym roku. W takich przypadkach w następnych latach dotacje centralne przyznawane są innym gminom, bo państwo unika dotowania nieudolnych samorządów, za który będziemy postrzegani, jeśli nie wykorzystamy przyznanego Otwockowi miliona złotych – przekonywał Jarosław Margielski. Poparł go radny Wojciech Dziewanowski.

– Musimy zrobić wszystko, żeby ten milion wykorzystać w tym roku, bo drugi raz taka sytuacja się nie powtórzy i nas po prostu oleją – dodał radny.

– Z tym milionem ta kwota i tak jest korzystna dla miasta, powinniśmy dokonać przesunięcia brakujących ok. 770 tys. zł – apelował też radny Jakub Kosiński. Większość radnych zagłosowała za tym rozwiązaniem (od głosu wstrzymali się tylko: Małgorzata Rock, Andrzej Sałaga, Marek Leśkiewicz i Andrzej Kamiński). Oznacza to też, że trzeba będzie zwiększyć deficyt i zaciągnąć większy kredyt, bo w budżecie miasta nie ma innego źródła, żeby wziąć brakujące na inwestycje pieniądze. Na zwiększenie deficytu zgodził się obecny na sesji wiceprezydent Piotr Stefański, choć skarbniczka miasta była temu przeciwna.

– Najpierw powinniśmy przejrzeć budżet, a dopiero później zwiększać kredyt. Na pewno będą inwestycje, które nie zostaną wykonane w tym roku – mówiła skarbniczka. Jednak radni odpowiedzieli, że w takim przypadku te inwestycje zostaną przesunięte na następny rok.

Umowa z wykonawcą kompleksu sportowego na Ługach ma być podpisana jeszcze przed końcem sierpnia. – Inwestycja powinna ruszyć jak najszybciej, bo zgodnie z warunkami przetargu na realizację zadania jest 100 dni – dodaje radny Kraśniewski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.