Kto na wójta, burmistrza i prezydenta?

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018.

W niedzielę, 21 października wybierzemy nowych radnych, wójtów, burmistrzów i prezydenta. Kampania wyborcza właśnie ruszyła.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Po upalnym lecie zapowiada się równie gorąca jesień. 14 sierpnia premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił datę jesiennych wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października, druga – 4 listopada. Wyścig o mandaty w radzie gminy, radzie miasta oraz o fotel wójta, burmistrza czy prezydenta oficjalnie się rozpoczął.

Wiadomo już, że wybierzemy 1547 wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów, w sumie 2477 przedstawicieli władzy wykonawczej na poziomie samorządowym. Ponadto będziemy głosować na radnych rad powiatów i sejmików województw. O tym, kto wystartuje w tym wyścigu, oficjalnie dowiemy się we wrześniu. Jednak „Linia” specjalnie dla swoich Czytelników sprawdziła, kto ma apetyt na najważniejsze stanowiska w gminach i miastach naszego powiatu. Czy na krążącej od pewnego czasu liście nazwisk potencjalnych kandydatów są już „pewniaki”?

Otwock – będzie zmiana

W stolicy powiatu zapowiada się ciekawa walka o fotel prezydenta, bo chętnych, którzy chcą wystartować w tym wyścigu, nie brakuje. Na razie tylko czterech kandydatów, którzy byli wymieniani na giełdzie nazwisk, potwierdziło nam taki zamiar, choć pozostali nie mówią jeszcze nie. Przypomnijmy, że cztery lata temu w pierwszej turze wyborów wystartowało sześciu kandydatów.
Udział w wyborach prezydenckich potwierdził w rozmowie z „Linią” Przemysław Bogusz, obecny radny Otwocka będący w tzw. koalicji w radzie miasta, ale w Klubie Radnych Bezpartyjnych. Podobno ma on być kandydatem Wspólnoty Samorządowej. Swój start w wyborach potwierdził nam też Marek Leśkiewicz, obecny radny Otwocka, który jednak nie chciał zdradzić nazwy swojego komitetu.

O fotel prezydenta powalczy też obecny przewodniczący Rady Miasta Otwocka Jarosław Margielski, który głosami naszych Czytelników wygrał w przeprowadzonym przez „Linię” plebiscycie na najlepszego radnego. Ma on wystartować z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Pojawiający się w gronie kandydatów na prezydenta Ireneusz Paśniczek, prezes Izby Przedsiębiorców Powiatu Otwockiego, informacji o kandydowaniu na prezydenta na razie nie potwierdza, ale też im nie zaprzecza. – Nie ma na tę chwilę takiej decyzji – powiedział w rozmowie z „Linią” Paśniczek. Decyzji nie podjął jeszcze również Łukasz Płaczek, kierownik sekcji ds. kultury i promocji w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Według naszych informacji jest on kandydatem na prezydenta z listy PSL.

– Na razie nie udzielam żadnych informacji. Wróciłem właśnie z urlopu i myślę o pracy, a nie o wyborach – odpowiedział. Paweł Walo, prezes Stowarzyszenia Prawe Miasto, w rozmowie z „Linią” powiedział, że kandydatury w wyborach samorządowych zostaną przedstawione dopiero we wrześniu.

Na razie Walo swojego startu w wyborach prezydenckich nie potwierdza, ale też nie zaprzecza, że ma zamiar kandydować.

O stanowisku prezydenta Otwocka nie przestaje marzyć Bartłomiej Kozłowski, były otwocki radny (w kadencji 2009-2014), który po raz drugi spróbuje swoich sił w wyścigu o fotel włodarza stolicy powiatu. Cztery lata temu z najlepszym wynikiem przeszedł do drugiej tury wyborów, ale w ostatecznym starciu przegrał z obecnym prezydentem Zbigniewem Szczepaniakiem. Kozłowski tworzy koalicję z innymi stowarzyszeniami.

Wśród kandydatów wymieniany jest też Jerzy Rybak, który startował w wyborach prezydenckich cztery lata temu. – Na razie nie zamierzam kandydować, ale co będzie jutro, nie wiadomo.
Start w wyborach obecnego prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka, który cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim, pozostaje wielką niewiadomą. Mówi się, że zamiast starać się o kolejną – czwartą – kadencję, miałby ubiegać się o mandat do rady powiatu z listy PSL. Ale na jego ostateczną decyzję musimy jeszcze poczekać.

Karczew – Wielka Czwórka

W Karczewie o fotel burmistrza powalczy najprawdopodobniej czterech kandydatów. O reelekcję będzie się ubiegać dotychczasowy burmistrz Władysław Dariusz Łokietek. Gdyby wygrał, byłaby to już jego piąta z kolei kadencja (funkcję burmistrza pełni on od 2002 roku).

W poprzednich wyborach, które odbyły się w 2014 roku, jako reprezentant KWW Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego Łokietek zwyciężył w pierwszej turze, pokonując kandydata KWW Wspólnota Obywatelska Mirosława Pszonkę. Trudno przewidzieć, czy w tym roku Łokietek powtórzy ten sukces – wiadomo, że będzie on miał co najmniej trzech kontrkandydatów.

O stanowisko burmistrza Karczewa chce powalczyć także radny obecnej kadencji samorządowej 27-letni Michał Rudzki. W rozmowie z „Linią” potwierdził on zamiar kandydowania z własnego komitetu wyborczego.

Takie same plany ma kolejny młody kandydat – 28-letni reprezentant Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Laskus. Nie ma on wprawdzie doświadczenia jako samorządowiec, jednak mimo młodego wieku jest doradcą wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Jest on również laureatem prestiżowej nagrody dziennikarskiej „Złota Ryba” przyznawanej wybitnie uzdolnionym felietonistom.
Kolejnym kandydatem jest Mariusz Okoński, który na fotel burmistrza zamieniłby piastowane obecnie stanowisko dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Otwocku. Z samym zainteresowanym nie udało się nam skontaktować. Według naszych informacji w nadchodzących wyborach będzie on startował z list PSL.

Józefów – wiele decyzji do podjęcia

W Józefowie sytuacja przed tegorocznymi wyborami samorządowymi jest specyficzna. O ile bowiem w innych gminach można spekulować, czy wybory przyniosą zmianę władzy wykonawczej, o tyle w Józefowie na pewno do tego dojdzie. Obecny burmistrz Stanisław Kruszewski, choć oficjalnie nie wypowiedział się w tej sprawie dla „Linii”, wielokrotnie dawał do zrozumienia, że w kolejnych wyborach na stanowisko burmistrza nie będzie już kandydować. O fotel burmistrza powalczy zatem piątka kandydatów, i nie jest to zamknięta lista, są bowiem środowiska, które wciąż zastanawiają się, czy wystawić swojego przedstawiciela.

Wśród pewnych kandydatów jest dotychczasowy wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek. Wprawdzie do czasu zamknięcia tego numeru „Linii” przebywał on na urlopie i oficjalnie nie odniósł się do informacji, ale wtajemniczeni – relacjonując przebieg spotkań Stowarzyszenia Dla Miasta – potwierdzają, że jest to kandydat namaszczony przez jego wieloletniego mentora Stanisława Kruszewskiego.

Swój udział w wyborach na stanowisko burmistrza jako pierwszy ogłosił przewodniczący komisji oświaty radny Paweł Kołodziej, który wys-tartuje z własnego komitetu wyborczego.
Udział w wyborach na stanowisko burmistrza potwierdza także jedyna kobieta w tym gronie – Joanna Iwanik, organizatorka jarmarku Gwiazdobranie i Dawanie, do czerwca pracownica Urzędu Miasta w Józefowie.

Kolejnym kontrkandydatem wiceburmistrza będzie Paweł Rupniewski – wicestarosta powiatu otwockiego, który nie po raz pierwszy wys- tartuje w wyborach na to stanowisko. W poprzednich wyborach samorządowych udało się mu przejść razem ze Stanisławem Kruszewskim do drugiej tury. Wtedy startował on z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, teraz ma własny komitet wyborczy.
Pod szyldem PiS wystartuje za to, co potwierdził w rozmowie z „Linią”, młody prawnik i radny powiatowy Mateusz Rojek.

Wśród kandydatów na stanowisko burmistrza Józefowa wymieniany jest jeszcze Paweł Walo, reprezentant Prawego Miasta, choć nie potwierdza on tych informacji.

Otwarta pozostaje kwestia kandydatury nauczyciela Sławomira Koźlaka, który ubiegał się o stanowisko burmistrza w 2014 roku. W rozmowie z „Linią” przyznał on, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Nie jest znane również nazwisko kandydata na burmistrza z list Platformy Obywatelskiej. Bogumiła Więckowska, która kandydowała na to stanowisko z ramienia PO w 2014 roku, a wcześniej piastowała urząd starosty powiatu otwockiego, w rozmowie z „Linią” powiedziała, że nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca tego, czy w jesiennych wyborach PO wystawi swojego kandydata na stanowisko burmistrza. Ma się to okazać jeszcze w sierpniu.

Cezary Łukaszewski w rozmowie z „Linią” zdementował informacje o swoim starcie w wyścigu o fotel burmistrza, informując, że chociaż miał kilka poważnych propozycji, postanowił dać szansę młodszym.

Powalczą o reelekcję

Celestynów: Pewnym kandydatem w walce o fotel wójta Celestynowa jest obecnie piastujący ten urząd Witold Kwiatkowski, który już kilka tygodni temu w rozmowie z „Linią” potwierdził swój udział w jesiennych wyborach. Należy się spodziewać, że swojego kandydata wystawi również Prawo i Sprawiedliwość. Nie znamy jeszcze jego nazwiska. Wiemy jednak, że na pewno nie będzie to Stefan Traczyk, kojarzony z byłym ministrem środowiska Janem Szyszką. Pełnił on funkcję wójta Celestynowa w latach 2006-2014. Jednak ubiegając się o reelekcję na trzecią kadencję, musiał uznać wyższość swojego kontrkandydata – w drugiej turze przegrał z Witoldem Kwiatkowskim. W najbliższych wyborach Stefan Traczyk będzie kandydował z listy PiS do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Kołbiel: W Kołbieli o piątą już kadencję będzie ubiegać się obecny wójt Adam Budyta. Tą malowniczą nadświdrzańską gminą rządzi on nieprzerwanie od 2002 roku. Co ciekawe, czterokrotnie startując w wyborach na stanowisko wójta, zawsze był on wybierany już w pierwszej turze. Czy ten wynik powtórzy po raz piąty, przekonamy się o tym już 21 października.
Zwycięską passę Budyty będzie chciał przerwać Dariusz Sokół, były radny gminy Kołbiel, a w dobiegającej końca kadencji radny powiatu otwockiego. Mieszkaniec wsi Kąty od 11 lat jest inicjatorem i organizatorem koncertów disco polo, podczas których zbierane są pieniądze na rzecz podopiecznych Domowego Hospicjum Dziecięcego Promyczek w Otwocku.

Sobienie-Jeziory: Słynącą z sadownictwa gminą już po raz piąty chce kierować obecny wójt Stanisław Wirtek. Na czele sobieńskiego samorządu stoi on od 2003 roku (od czterech kadencji). Czy będzie miał kontrkandydata, tego jeszcze nie wiadomo.

Osieck: Jednej z najuboższych gmin naszego powiatu od ponad kadencji szefuje Karolina Zowczak. Swoją przygodę z samorządem zaczęła od stanowiska wicewójta Osiecka. W 2014 roku
zastąpiła zmarłego po długiej chorobie wójta Marka Lasockiego. W przeprowadzonych w tym samym roku wyborach samorządowych z sukcesem ubiegała się o fotel wójta Osiecka. W rozmowie z „Linią” potwierdziła, że w najbliższych wyborach będzie ponownie kandydować na to stanowisko. Podobnie jak w przypadku Stanisława Wirtka niewiele mówi się o kontrkandydatach.

Z kolei w Wiązownie jedynym oficjalnie wymienianym kandydatem na stanowisko wójta jest obecny szef wiązowskiego samorządu Janusz Budny. Plany żelaznych kandydatów na stanowiska wójtów w gminach wiejskich będzie chciało pokrzyżować Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego za punkt honoru postawiła sobie wygraną w wyborach samorządowych. Należy się więc spodziewać, że w każdej gminie partia ta będzie chciała wystawić swojego kandydata na wójta, a także ogłosić listę kandydatów na radnych. O nazwiska tych pierwszych zapytaliśmy pełnomocnika PiS w naszym powiecie Romana Srebnickiego. – Obecnie oficjalnych kandydatów mamy w Józefowie, Otwocku i Karczewie. Jeśli chodzi o pozostałe gminy, czekam jeszcze na potwierdzenie kandydatur – mówi pełnomocnik PiS.

Dwukadencyjność

Nowelizacja kodeksu wyborczego wprowadziła dwukadencyjność na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Oznacza to, że osoby, które w danej gminie zostały wcześniej dwukrotnie wybrane na to stanowisko, nie będą mogły kandydować w kolejnych wyborach. Zakaz ten obowiązuje od najbliższych wyborów, więc jego pełne zastosowanie nastąpi dopiero w 2028 roku, wtedy miną obecnie przedłużone do pięciu lat dwie kadencje samorządowe.

W jesiennych wyborach samorządowych będzie można kandydować jednocześnie na radnego gminy i na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), lecz jedynie w tej samej gminie. Warunkiem jest mieszkanie na terenie tej gminy. Nie będzie można jednocześnie ubiegać się o mandat radnego powiatu lub radnego sejmiku województwa i na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Zabronione jest też kandydowanie na radnego gminy i wójta (burmistrza prezydenta miasta) w różnych gminach. Kandydat może ubiegać się o fotel włodarza tylko w jednej miejscowości.

Kalendarz wyborczy

 • Do 27 sierpnia należy podać informację o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej.
 • 27 sierpnia mija termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu
  wyborczego.
 • 6 września upływa czas na zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.
 • Do 16 września do godz. 24 trzeba zgłosić listę kandydatów na radnych. Odrębnie dla każdego okręgu wyborczego w przypadku wyborów
  do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.
 • Do 21 września należy podać informację o numerach granic i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika.
 • 21 września mija termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
 • Do 26 września do godz. 24 – przyznanie przez Państwową Komisję Wyborczą numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. To także ostatni termin na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Do 28 września – przyznanie przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą.
 • Do 30 września – przyznanie przez komisarza wyborczego numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą ani przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim. Powołanie przez komisarza wyborczego obwodowych komisji wyborczych, sporządzenie spisów wyborców w urzędzie gminy.

Pierwsze zarejestrowane przez PKW komitety (dane z 17 sierpnia):

 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW SIM SAMORZĄDOWA INICJATYWA MIESZKAŃCÓW,
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA POWIATU OTWOCKIEGO,
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW INICJATYWA DLA CELESTYNOWA,
 • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MICHAŁA RUDZKIEGO RAZEM DLA GMINY KARCZEW.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.