Skwer i popiersie dla Pileckiego

OTWOCK: UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

We wrześniu szykują się dwie ważne uroczystości patriotyczne – pierwszy oficjalny pogrzeb generała Juliana Filipowicza oraz nadanie skwerowi imienia rotmistrza Pileckiego wraz z odsłonięciem jego popiersia i charytatywnym biegiem. Kolejne obchody odbędą się w listopadzie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

To będzie patriotyczna jesień. Rozpoczną ją uroczystości, które zaplanowano na 13 września. Wtedy na otwockim cmentarzu odbędzie się pierwszy oficjalny pogrzeb generała Juliana Filipowicza, którego szczątki spoczywają tu od 1945 roku.

22 i 23 września zaplanowane są uroczystości pod hasłem „Żołnierz Niepodległej. Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”. Mają one upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 78. rocznicę dostania się Witolda Pileckiego do obozu Auschwitz. Organizatorami wydarzenia są prezydent, Rada Miasta Otwocka i starosta powiatu otwockiego. Integralną częścią obchodów są: bieg, koncert i odsłonięcie popiersia rotmistrza oraz nadanie skwerowi jego imienia. W uroczystościach weźmie też udział najbliższa rodzina Witolda Pileckiego, w tym jego córka Zofia, która przez pewien czas mieszkała w Otwocku.

Pierwszy raz

– Otwock jako jedyne miasto w Polsce upamiętni wejście do Auschwitz rotmistrza Pileckiego, który przekroczył bramy piekła na ziemi z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym) w nocy z 21 na 22 września 1940 roku. Chciałabym, aby mieszkańcy Otwocka zrozumieli myśli tego człowieka i dostrzegli jego wyjątkowość – mówi Małgorzata Kupiszewska, mieszkanka Otwocka, nauczycielka, prezes Fundacji Zwycięska Misja, organizator projektu ogólnopolskiego Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony, pełnomocnik Fundacji Gdzie, pomysłodawczyni obchodów związanych z upamiętnieniem postaci rotmistrza Pileckiego w Otwocku.

Dyskusje na temat obchodów trwały od dawna. W połowie wakacji na komisji kultury, sportu i turystki radni wraz z naczelnikiem wydziału kultury i promocji w urzędzie miasta i Małgorzatą Kupiszewską uzgodnili przebieg uroczystości i szacunkowy jej koszt.

22 września zostanie odsłonięte popiersie rotmistrza. Podczas uroczystości mieszkańcom zostanie wręczonych tysiąc egzemplarzy „Raportów Witolda” – dokumentów o pracy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w Auschwitz. – Liczę na to, że wszyscy zapoznają się z ich treścią i zrozumieją słowa Pileckiego, który mówił „Wszystkich kochaj, wszystkim służ” – dodaje Kupiszewska.

Bieganie i pomoc

23 września odbędzie się I Bieg Charytatywny im. rotmistrza Pileckiego. Jako impreza cykliczna ma on na stałe zagościć w Otwocku. Tym razem pieniądze mają zostać przekazane dzieciom, które straciły rodziców w wypadku w Zabieżkach.

– Tomasz Celiński i Grzegorz Kałowski opracowali trasę biegu, która będzie wiodła po pięknych otwockich lasach. Start i meta znajdą się przy odsłoniętym pomniku rotmistrza. Będzie bieg dla najmłodszych uczestników i dla dorosłych na dystansie 7,5 km jako forma upamiętnienia przypadającej w tym roku 70. rocznicy mordu na rotmistrzu Pileckim – informuje Małgorzata Kupiszewska. Uczestnicy biegu oprócz medali otrzymają też pamiątkowe koszulki. – Mam nadzieję, że osoba rotmistrza Pileckiego, która uczy nas skromności, pokory, prawdomówności, sprawi, że w te dni wszyscy będziemy zjednoczeni we wspólnym celu – dodaje Kupiszewska. Patronat medialny nad wydarzeniem obejmie też „Linia Otwocka”.

Radni składają wnioski

Kwestia uroczystości na cześć rotmistrza Pileckiego została poruszona 21 sierpnia na komisji kultury, sportu i turystyki. Wszystko dlatego, że w wyniku nieporozumienia do opinii publicznej dostały się nieprawdziwe informacje odnośnie pomysłodawców i organizacji biegu mającego być częścią dwudniowych obchodów. Na posiedzeniu wywiązała się burzliwa dyskusja. Radni z komisji kultury na wniosek przewodniczącego rady miasta Jarosława Margielskiego, złożyli do prezydenta wniosek o sfinansowanie w całości kosztów związanych z organizacją biegu (w tym zakupu nagród). „Rada miasta z inicjatywy Małgorzaty Kupiszewskiej, pełnomocnika Fundacji Gdzie, która była pomysłodawcą biegu, zabezpieczyła w miejskim budżecie pieniądze potrzebne na organizację tego wydarzenia. Komisja zaproponowała, aby wszystkie środki, które były planowane na organizację tego wydarzenia przez podmioty prywatne, w całości zostały przekazane na rzecz potrzebujących dzieci, których rodzice zginęli w Zabieżkach“ – brzmi wniosek do prezydenta. Takie rozwiązanie, jak argumentowali radni, zwiększy maksymalnie środki na pomoc dla potrzebującej rodziny.
Po komisji zainteresowane biegiem strony – prezes IPPO Ireneusz Paśniczek, Małgorzata Kupiszewska i naczelnik wydziału kultury i promocji w UM Andrzej Wysoczański – doszły w tej kwestii do porozumienia.

Gotowi czy nie?

Na komisji kultury padły też pytania o przygotowania ze strony miasta do wrześniowych i listopadowych uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W sumie na wszystko rada miasta przeznaczyła na sesji 9 sierpnia, 160 tys. zł.

– Sprawa jest pilna, terminy nas gonią, nie wiemy, co jest przewidziane, co organizuje miasto, a co powiat – mówił na komisji 21 sierpnia jej przewodniczący radny Jarosław Łakomski. – Od początku roku nie ma określonego harmonogramu, nie pojawiły się też komunikaty na stronie inicjatora wydarzeń, zarówno jeśli chodzi o uroczystości związane z pogrzebem generała Filipowicza, jak i nadaniem rondu nazwy Polskiego Państwa Podziemnego oraz odsłonięciem pomnika rotmistrza Pileckiego – dodał przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Przypomniał, że w przypadku pogrzebu generała Filipowicza pojawiła się propozycja, aby zamówić okolicznościowe wpinki.

– Nie wiemy, czy tak się stało. Pojawiła się informacja na temat poczęstunku dla gości honorowych, jednak nie wiemy, ilu ich będzie i gdzie się on odbędzie. Nie mamy informacji na temat harmonogramu uroczystości i tego, ile flag i obejm zostało zamówionych – wyliczał Margielski.

Wiadomo już, że planowane na 11 listopada uroczystości związane z odzyskaniem niepodległości oraz odsłonięciem odbudowanego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego nie odbędą się w takim kształcie, jak pierwotnie zakładano. – Urząd miasta zawalił sprawę na całej linii i nie będzie odsłonięcia pomnika. Jakie więc mają być obchody 11 listopada za 50 tys. zł, jak park będzie rozkopany, nic nie wiemy. Na pomnik marszałka rada miasta zapisała w budżecie 100 tys. zł – mówił na komisji Margielski. W tej sytuacji zdaniem radnych z komisji kultury główne obchody związane z odzyskaniem niepodległości odbędą się we wrześniu.

– Odsłonięcie pomnika Pileckiego jest najlepszym momentem, by zorganizować główną część obchodów. Będzie koncert plenerowy, przyjadą zespoły młodzieżowe, grupy rockowe, będą patriotyczne pieśni, a następnego dnia odbędzie się bieg. Możemy te wydarzenia potraktować jako główną część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – proponują radni. Wojciech Dziewanowski zapytał o finanse. – Na uroczystości związane z generałem Filipowiczem przeznaczamy 20 tys. zł, na 11 listopada 50 tys. zł, a na rotmistrza Pileckiego 120 tys. zł. Czy to są dobre proporcje? – pytał radny.

– Około 25-30 tys. zł to koszty flag i uchwytów na słupy, których brakuje w mieście. Pogrzeb Filipowicza to 20 tys. zł, z czego ok. 14-15 tys. zł to catering – wyliczał przewodniczący rady miasta. – A ile miasto wydawało, jak np. Maryla Rodowicz lub inne zespoły zagrały koncert w parku?

– 200 tys. zł. A my mamy w tym roku obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i organizujemy jeden koncert, którego koszt naczelnik Wysoczański wyliczył na ok. 80 tys. zł. To wstyd, że pomnik marszałka na 100-lecie nie jest odbudowany w parku miejskim. Takie zachowanie pokazuje, że tutaj pracują osoby, które albo nie dorosły do tego, albo z domu nie wyniosły wartości, gdzie patriotyzm i ojczyzna mają inne znaczenie, niż brudna polityczna rozgrywka –podkreślał szef rady miasta.

Ze względu na to, że naczelnik Andrzej Wysoczański nie był obecny na komisji kultury 21 sierpnia, następnego dnia poprosiliśmy go, aby odniósł się do zarzutów kierowanych przez radnych w związku ze stanem przygotowań i harmonogramem uroczystości.

Parada i piknik dla mieszkańców

Andrzej Wysoczański,
naczelnik wydziału kultury i promocji w urzędzie miasta
(wypowiedź autoryzowana)

  • Nieprawdą jest, jakoby jakiekolwiek prace nie trwały lub były wstrzymane. Jeśli chodzi o uroczystości listopadowe (od 9 do 11 listopada), to planowane wydarzenia są praktycznie wszystkie ustalone, łącznie z budżetem. W najbliższym czasie będziemy je doprecyzowywać i podpisywać stosowne umowy. Priorytetem jednak są najbliższe wydarzenia. Jak będziemy mieli wszystko potwierdzone, wraz z terminami oraz godzinami, to podamy mieszkańcom szczegółowy harmonogram wydarzeń. Mogę jedynie zdradzić, że oprócz tradycyjnych uroczystości patriotycznych w kościele i pod obeliskiem chcemy zorganizować paradę i piknik dla mieszkańców. Wspólnie z Biblioteką Miejską, OCK, szkołami podstawowymi, organizacjami pozarządowymi, przy współudziale powiatu otwockiego, przez cały weekend odbędzie się szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych, w tym wspaniałych koncertów.
  • W przypadku uroczystości związanych z pogrzebem generała Filipowicza wszystko jest już praktycznie dopięte na ostatni guzik. Pracujemy nad szczegółami. Zaproszenia zostały wysłane. Prace nad przygotowaniem miejsca oraz posadowieniem pomnika są w trakcie. Mamy potwierdzenie udziału asysty wojskowej. Jej szczegóły, zgodnie z ustaleniami z Garnizonem Warszawa, będą ustalane po 2 września. Jedyna rzecz, która się nie udała, to dofinansowanie uroczystości ze środków Wojewody Mazowieckiego, o które zgodnie z deklaracją podczas spotkań roboczych miał „powalczyć” przewodniczący rady miasta. Niestety, dostaliśmy odpowiedź odmowną. Braliśmy to jednak pod uwagę i nie jest to przeszkoda do jakichkolwiek dalszych działań. Wydarzenia zgodnie z planem odbędą się 13 września br. Już teraz na nie zapraszam.

Zmiany na skwerze

n Na skwerze u zbiegu ul. Andriollego i ul. Pułaskiego trwają ostatnie prace związane z uroczystościami nadania temu miejscu imienia rotmistrza Pileckiego. Zaniedbane i niedostępne do tej pory miejsce w sąsiedztwie ronda przy cmentarzu udostępniono mieszkańcom. Zlikwidowano zniszczone ogrodzenie przy dawnej zieleni miejskiej od strony ul. Pułaskiego w całości, a częściowo od ul. Andriollego. – Źle to wygląda. Powinniśmy zwrócić się do prezydenta z wnioskiem o rozebranie rozpadającego się ogrodzenia, wtedy ten plac zyska przestrzeń. Teraz nie pełni on swojej funkcji poza tym, że szpeci – mówił na komisji kultury 21 sierpnia przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

W najbliższym czasie będą jeszcze układane instalacje elektryczne pod podświetlenie popiersia rotmistrza, które tam będzie, oraz drzewa znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie. Wyłoniono też firmę, która wyłoży ten narożnik kamieniem i przygotuje teren tak, żeby mogły tam stanąć ławki i postument. Ponieważ ogrodzenie od strony ul. Andriollego zostało zlikwidowane tylko do przystanku, radni z komisji kultury zwrócili się do prezydenta z wnioskiem o całkowitą rozbiórkę płotu aż do ogrodzenia parku miejskiego.

Plan uroczystości

22 września

  • Nadzwyczajna sesja rady miasta – nadanie tytułu Honorowy Mieszkaniec Otwocka dzieciom rotmistrza – Zofii Pileckiej-Optułowicz i Andrzejowi Pileckiemu.
  • Msza św. w kościele pw. Zesłania Ducha św. w Otwocku.
  • Przemarsz ulicami Otwocka na skwer rotmistrza Pileckiego – z udziałem pocztów sztandarowych, gości, harcerzy, grup rekonstrukcyjnych, mieszkańców.
  • Uroczystości pod pomnikiem – otwarcie skweru imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, odsłonięcie popiersia rtm. autorstwa prof. Aleksandra Marka Zyśki (ASP Wrocław), przemówienia gości, złożenie kwiatów.
  • Koncert plenerowy na terenie dawnej zieleni miejskiej.

23 września

  • I Bieg Charytatywny imienia rtm. Pileckiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.