Chodniki na dobrej drodze

KARCZEW: INWESTYCJE W PIĘCIU SOŁECTWACH.

Jest już gotowy projekt chodników, które mają zostać wybudowane jeszcze w tym roku w pięciu sołectwach – Janowie, Łukówcu, Kępie Nadbrzeskiej, Ostrówcu i Glinkach. Teraz w porozumieniu z sołtysami zostaną wybrane konkretne odcinki dróg, wzdłuż których pojawią się ciągi piesze.

SYLWIA WYSOCKA

W ramach zawartego ze starostwem porozumienia chodniki wzdłuż dróg powiatowych wybuduje gmina. W drugiej połowie sierpnia projektant przekazał uzgodniony z Zarządem Dróg Powiatowych i inżynierem ruchu projekt budowlany ciągów pieszych.
– Projekt obejmuje szerszy zakres prac, niż to, co zamierzaliśmy w tym roku wykonać – mówi w rozmowie z „Linią” Łukasz Antosiewicz z Wydziału Inwestycji i Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta w Karczewie. – Dlatego w najbliższym czasie ostatecznie ustalimy z sołtysami to, na których odcinkach zostanie wybudowany chodnik. Szykujemy się jednocześnie do zgłoszenia całej dokumentacji do starostwa i ogłoszenia postępowania przetargowego.

W każdym z pięciu sołectw ma powstać po ok. 100 metrów chodnika. Ze względu na to, że pasy drogowe są wąskie, nie będą to ciągi pieszo-rowerowe. Odcinki mogą ostatecznie różnić się od siebie długością – o ile kwota przeznaczona na każdy z nich (50 tys. zł) jest taka sama, o tyle zakres prac może być inny. – Trudnością związaną z lokalizacją chodników jest m.in. to, że w pewnych miejscach będą one przebiegać przez tereny prywatne – mówi Łukasz Antosiewicz.

– Pas drogowy jest dość wąski. Budowa chodników może więc być uzależniona od tego, czy właściciele tych terenów wyrażą na to zgodę. Sołtysi prowadzą z nimi rozmowy. Ostatecznie poszczególne odcinki zostaną więc skosztorysowane w zależności od tego, co wskażą sołtysi, ale na cenę będzie wpływać także kwestia odwodnienia. Gdzieniegdzie są zaprojektowane wpusty deszczowe czy studnie chłonne. To wszystko wpłynie na cenę, a także na długość chodnika – wylicza Antosiewicz.

Jak zapowiada karczewski urząd, przetarg prawdopodobnie zostanie ogłoszony w połowie września, tak aby do końca tego miesiąca wyłonić wykonawcę, a prace zrealizować w tegorocznym sezonie budowlanym.

– Liczymy na szybkie uzyskanie dokumentów ze Starostwa Powiatowego w Otwocku, niebawem ogłosimy też przetarg, chociaż wszyscy widzimy, co dzieję się na rynku budowlanym – komentuje burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek. – Mimo wszystko jesteśmy dobrej myśli i liczymy na to, że w tym roku zadanie zrealizujemy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.