Wymień piec w firmie

KARCZEW: DOTACJE TAKŻE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW.

Karczewscy radni zdecydowali, że o dofinansowanie na wymianę pieców mogą ubiegać się nie tylko osoby prywatne, lecz także przedsiębiorcy. Poprzednią uchwałę, która na to nie pozwalała, zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

SYLWIA WYSOCKA

Aby zdążyć przed nowym sezonem grzewczym, jeszcze w czerwcu rada gminy postanowiła, że będzie udzielać mieszkańcom będącym właścicielami nieruchomości położonych na terenie gminy Karczew dotacji na wymianę pieców z węglowych na gazowe. Ruszyła machina naboru wniosków o dofinansowanie, ale już w lipcu Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie unieważniła uchwałę. Powód? RIO uznała, że takie zawężenie beneficjentów do osób fizycznych jest nieuzasadnione i niezgodne z ustawą Prawo ochrony środowiska, która wymienia podmioty, jakie gmina może wesprzeć w podobnych działaniach. Zdaniem RIO władze Karczewa przekroczyły także swoje uprawnienia, zastrzegając w uchwale prawo do możliwości sprawdzenia realizacji wymiany pieca przez specjalną komisję, na co beneficjenci gminnego programu mieli wyrażać pisemną zgodę. Takie działania Regionalna Izba Obrachunkowa uznała za nieuzasadnione, bo z analizy przepisów ustawy nie wynika prawo do kontrolowania dotowanych podmiotów.

Uwzględniając uwagi RIO, 9 sierpnia karczewscy radni przyjęli nową uchwałę dotyczącą określenia zasad udzielania dotacji na dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania węglowego na gazowe. Zgodnie z jej zapisami o pieniądze na wymianę pieca mogą teraz starać się zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Warunkiem jest położenie nieruchomości na terenie gminy Karczew oraz dotychczasowe ogrzewanie nieruchomości piecem węglowym.

Wysokość dofinansowania, o które można się ubiegać, wynosi maksymalnie 4 tys. zł. Nabór wniosków rozpoczął się 28 sierpnia. Wzór wniosku znajduje się w wersji elektronicznej na stronie internetowej urzędu (www.karczew.pl) lub w papierowej w urzędzie gminy. Jeśli ktoś poważnie myśli o otrzymaniu dofinansowania, powinien się pospieszyć. Na cały tegoroczny program gmina przygotowała 100 tys. zł, co oznacza, że jeśli beneficjenci sięgną po maksymalne dotacje, z programu skorzysta tylko 25 podmiotów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.