Skąd wziąć jeszcze milion?

JÓZEFÓW: BRAKUJE NA REMONT DOMU NAUKI I SZTUKI.

Modyfikacja warunków zamówienia spowodowała, że w przetargu na remont budynku przy ul. kard. Wyszyńskiego 2 w Józefowie wpłynęła wreszcie jakaś oferta. Nie wiadomo, czy są powody do radości, bo o ponad milion złotych przekracza ona kwotę przeznaczoną na inwestycję. W starym świdermajerze ma powstać nowoczesny Dom Nauki i Sztuki.

SYLWIA WYSOCKA

To dla Józefowa sprawa w pewnym sensie honorowa. Na modernizację budynku przy ulicy kard. Wyszyńskiego 2 miasto otrzymało dotację w wysokości ponad 3 mln 400 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Niestety, w kilku ogłoszonych w tym roku przetargach nie wpłynęły żadne oferty. Po przedostatnim zakończonym fiaskiem postępowaniu wiceburmistrz Marek Banaszek zapowiadał, że miasto podejmie kolejną próbę wyłonienia wykonawcy, ale zmieniając warunki, m.in. wydłużając czas przeprowadzenia remontu.

Oferty otwarto 21 sierpnia. Okazało się, że wykonaniem prac jest zainteresowana tylko firma Pro-form Daniel Flisek. Jej oferta jest jednak dużo za droga. Miasto zamierzało wydać na remont nieco ponad 6 mln 48 tys. zł, a wykonawca wycenił pracę na prawie 7 mln 159 tys. zł.

Przypomnijmy, że dwa lata temu, w czerwcu 2016 roku, władze Józefowa złożyły wniosek o dofinansowanie modernizacji i rewitalizacji budynku. Zaplanowano gruntowny remont świdermajera i przekształcenie go z wielorodzinnego domu mieszkalnego na reprezentacyjny, ale funkcjonalny Dom Nauki i Sztuki prowadzony przez Miejski Ośrodek Kultury. Budynek stanowi dobrze zachowany przykład budownictwa mieszkalnego w stylu świdermajer z okresu międzywojennego. Wpisany jest do ewidencji zabytków województwa mazowieckiego i dlatego ma przejść restaurację i przebudowę przy zachowaniu zabytkowego stylu zgodnie z zaleceniami konserwatora. Wszystkie zaplanowane prace modernizacyjne i renowacyjne służyć będą dostosowaniu istniejącego obiektu do nowych funkcji kulturowych, w tym edukacyjnych. Swoją siedzibę będą miały tu m.in. Uniwersytet III wieku, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, Związek Emerytów i Rencistów.

Wyłoniony w przetargu wykonawca ma przygotować dokumentację projektową, wykonać roboty budowlane oraz wyposażyć obiekt. Czy miasto znajdzie dodatkowy milion złotych i zrobi to firma, która zgłosiła się do sierpniowego przetargu? Decyzja, czy unieważnić postępowanie, czy szukać pieniędzy w budżecie, miała zapaść do końca sierpnia, ale do czasu zamknięcia tego numeru „Linii” nie udało się nam potwierdzić, czy tak się stało.

Co istotne, nie muszą to być pieniądze pochodzące z tegorocznego budżetu. Przebudowa świdermajera przewidziana jest na co najmniej dwa lata. Nowy Dom Nauki i Sztuki w teorii ma być gotowy do 30 września 2019 roku. Jednak ten termin na uzasadniony wniosek wykonawcy może być wydłużony.

Jak poinformowała rzecznik Józefowa Krystyna Olesińska, na razie firma została wezwana do uzupełnienia dokumentacji. Rzeczniczka nie odpowiedziała, czy nieodrzucenie oferty na tym etapie oznacza, że władze miasta biorą pod uwagę możliwość przesunięcia pieniędzy w budżecie lub planie finansowym na 2019 rok. Można jednak zakładać, że jest to prawdopodobne. Szczegóły poznamy na pewno na wrześniowej sesji rady miasta, gdy konkretne rozwiązanie zostanie zaproponowane radnym, którzy podejmą decyzję w tej sprawie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.