Zaprojektują do kwadratu

POWIAT: DWA RAZY ZAPŁACĄ ZA TO SAMO?

Władze powiatu otwockiego tak spieszyły się z ogłoszeniem przetargu na doświetlenie przejść dla pieszych w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, że… zapomniały zapytać, czy przypadkiem gminy nie mają już gotowych projektów. Efektem może być podwójne wydanie publicznych pieniędzy na to samo zadanie.

SYLWIA WYSOCKA

Kilka tygodni temu pisaliśmy o planach władz powiatu otwockiego, które jeszcze w tym roku zamierzają doświetlić kilka przejść dla pieszych. Za ok. 400 tys. zł, które zabezpieczono na to w budżecie, specjalne oświetlenia mają zyskać m.in. przejścia przy instytucjach publicznych, szkołach i przedszkolach w Otwocku, Celestynowie oraz Karczewie.

Pierwszy przetarg na zaprojektowanie i budowę przejść nie zakończył się jednak sukcesem. Ponieważ nie wpłynęła żadna oferta, w połowie sierpnia postępowanie unieważ-niono. Jak dowiedzieliśmy się w nadzorującym przetarg Zarządzie Dróg Powiatowych, szanse na doświetlenie zebr nadal są, bo przetarg ma zostać powtórzony. Zapytany o tę kwestię 28 sierpnia na sesji rady miejskiej w Karczewie miejski radny i jednocześnie dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Płaczek zapewniał, że doświetlenia zostaną wykonane w tym roku zgodnie z planem. Przy okazji okazało się jednak, że powiat być może powtórnie wyda pieniądze na elementy inwestycji, które… są już gotowe!

– Wysłałem dwa pisma – pierwsze w maju, drugie już w wakacje – w których poinformowałem, jakie projekty doświetleń przejść w gminie mamy już zrobione – zwrócił się do radnego Płaczka burmistrz Dariusz Łokietek. – Gmina ma projekty doświetleń dziewięciu przejść. Przypuszczam, że trzy czwarte z tego to miejsca, które ZDP zleci do zaprojektowania. Wyszedłem z założenia, że skoro gmina zleciła te projekty, to może przekazać je ZDP-owi. Niestety, nikt się tym nie zainteresował ani do tego nie odniósł – mówił burmistrz Łokietek.

Dyrektor Marek Płaczek tłumaczył się dość pokrętnie: – Wiemy, że Karczew dysponuje taką dokumentacją, ale zakładaliśmy, że jeśli gmina ma projekt, to go zrealizuje. Chcecie to zrobić, to my wam nie będziemy przeszkadzać – podkreślał Płaczek. – Dokumentacja, którą ma gmina, niekoniecznie będzie pokrywać się z naszymi potrzebami – zastrzegł dyrektor, ale nie wykluczył, że być może ZDP skorzysta z gotowych projektów.

Burmistrz Karczewa w rozmowie z „Linią” zapowiedział, że ponowi propozycję przekazania powiatowi dokumentacji. Szkoda przecież, żeby z publicznych pieniędzy dwa razy płacić za to samo…

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.