Czas na „Przedwiośnie”

NARODOWE CZYTANIE.

W najbliższą sobotę, 8 września już po raz siódmy odbędzie się Narodowe Czytanie. Ta zainicjowana przez parę prezydencką akcja społeczna propaguje znajomość polskiej literatury. Tym razem samorządowcy, artyści i mieszkańcy będą czytać fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

MONIKA ZAJĄC

W Otwocku fragmentów powieści będzie można posłuchać w trzech miejscach. W sobotę w godz. od 11 do 15 w Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Pułaskiego 3a Narodowemu Czytaniu towarzyszyć będzie m.in. inscenizacja przygotowana we współpracy z polonistami z Zespołu Szkół nr 2. Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma egzemplarz „Przedwiośnia”. W akcji bierze też udział Szkoła Podstawowa nr 5. Fragmenty książki będą tam czytane od godz. 9 do godz. 14.30. W tym czasie sala gimnastyczna zamieni się w kawiarenkę z okresu międzywojennego.

W klimat epoki uczestników wprowadzi też wystawa poświęcona twórczości Stefana Żeromskiego.

W Teatrze Miejskim im. S. Jaracza Narodowe Czytanie odbędzie się wyjątkowo w niedzielę, 9 września w godz. 13.30-15.30. Wśród zaproszonych gości znajdzie się znana aktorka Małgorzata Lewińska, odtwórczyni roli Laury w ekranizacji „Przedwiośnia”. Przedstawi ona kulisy filmu, a spotkanie zakończy się jej recitalem.

W Karczewie Narodowe Czytanie organizuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. W sobotę w godz. 11-14 czytane będą fragmenty powieści, potem można wziąć udział w grze karcianej „Flirt z niepodległością” z cytatami z utworów wydanych około 1918 roku.

Tego samego dnia akcja odbędzie się w Osiecku. W Gminnej Bibliotece Publicznej od godz. 12.30 do godz. 17 czytaniu „Przedwiośnia” towarzyszyć będzie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu lokalnego zespołu Kądzio-łeczka. Ponadto przeprowadzone zostaną m.in. warsztaty plastyczne i plener malarski.

W Celestynowie na placu przed urzędem gminy od godz. 17 do 19.30 przewidziano kilka atrakcji. Wśród nich jest wykład o Stefanie Żeromskim, któremu towarzyszyć będą makieta ze stanowiskiem pracy pisarza, wystawa poświęcona bitwie warszawskiej z 1920 roku oraz koncert piosenki literackiej.

Narodowe Czytanie w Wiązownie odbędzie się w Gminnym Parku Centrum znajdującym się przy ul. Lubelskiej 30. W razie niesprzyjającej pogody akcja zostanie przeniesiona do budynku Biblioteki Publicznej przy ul. Kościelnej 41.
Początek o godz. 11.

W Józefowie akcję organizuje Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego przy ul. Mickiewicza 11. W godz. 11-15 poza czytaniem fragmentów „Przedwiośnia” przewidziana jest prezentacja utworów Stefana Żeromskiego oraz innych pisarzy i poetów niepodległościowych. Natomiast od godz. 9 do 15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Skłodowskiej-Curie 5/7 odbędą się wspólne czytanie powieści, wystawa ilustracji do niej oraz projekcja ekranizacji „Przedwiośnia” w reżyserii Filipa Bajona.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.