Plany na rondo się pokrzyżowały

KARCZEW: WRÓCĄ DO KONCEPCJI ŚWIATEŁ?

Rondo w centrum Karczewa, na skrzyżowaniu ulic Żaboklickiego, Stare Miasto i Bielińskiego, na pewno nie powstanie w tym roku. Powód? Nie znalazła się firma, która chciałaby wykonać prace za kwotę przeznaczoną na tę inwestycję. – Powinniśmy
wrócić do koncepcji świateł  w tamtym rejonie – mówi starosta Mirosław Pszonka.

SYLWIA WYSOCKA

Przez skrzyżowanie powiatowych ulic Żaboklickiego, Stare Miasto i gminnej ulicy Bielińskiego w centrum Karczewa codziennie przejeżdżają nie tylko mieszkańcy, lecz także samochody ciężarowe np. z pobliskiej dzielnicy przemysłowej. Skrzyżowanie wymaga przebudowy, żeby łatwiej było włączyć się do ruchu, o czym władze samorządowe mówią od dawna. Przy planach upłynnienia ruchu w tej okolicy, a także ze względu na bezpieczeństwo pieszych, w tym osób starszych czy dzieci idących tamtędy do Szkoły Podstawowej nr 1, brano pod uwagę dwa rozwiązania: budowę sygnalizacji świetlnej lub ronda.

W połowie 2016 roku podczas posiedzeń komisji ds. rozwoju gospodarczego karczewscy radni rekomendowali w tym miejscu budowę ronda. W tegorocznym budżecie powiatu zapisano na ten cel 538 tys. zł. W połowie lipca rozpisano nawet przetarg na wykonanie prac. Według ambitnych planów do 16 listopada zwycięska firma miała m.in. usunąć istniejącą nawierzchnię, wykonać nową konstrukcję ulicy, chodnika, ścieżki rowerowej, zjazdów na posesje, odwodnienia i zieleńce. Jednak w sierpniu przetarg unieważniono, ponieważ nie zgłosiła się żadna firma.

Na posiedzeniu komisji budżetowej rady powiatu, która odbyła się na początku września, starosta Mirosław Pszonka przyznał, że budowa ronda w centrum Karczewa nie zostanie zrealizowana w tym roku. Nie wiadomo nawet, czy w ogóle powstanie tam rondo, bo zdaniem starosty należy wrócić do koncepcji budowy sygnalizacji świetlnej. – Nie udało się znaleźć wykonawcy, który dokonałby przebudowy skrzyżowania za kwotę, którą mamy w budżecie, czyli ok. 600 tys. zł. Uważam, że należałoby jeszcze
raz rozważyć, czy nie lepiej zrobić w tym miejscu sygnalizację świetlną – mówił starosta.

– Powiat od początku proponował takie rozwiązanie, ale władze Karczewa wolałyby tam rondo. Obecnie duże kwoty w tego typu inwestycjach to koszty przebudowy mediów (kanalizacja, wodociąg, gaz itd.). Pytanie, czy stać nas na to, żeby bez przerwy przebudowywać komuś infrastrukturę. W tym roku na pewno nie jest to realne – podsumował starosta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.