Nie chce oddać wielkiej dziury?

KONTROLA INSPEKTORA WSTRZYMANA, KONSULTACJE Z MIESZKAŃCAMI TEŻ.

Spółka Development Otwock (wcześniej Dorex) utraciła już prawo użytkowania wieczystego do ok. 2/3 obecnie ogrodzonego terenu wielkiej dziury, gdzie miała powstać galeria handlowa. Mimo to do tej pory nie przekazano części nieruchomości miastu, a inwestor uniemożliwia Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego (PINB) przeprowadzenie tam kontroli.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

To jeszcze nie koniec kłopotów z wielką dziurą. 7 czerwca, po 12 latach, miasto wygrało w sądzie sprawę o odzyskanie ok. 2/3 terenu nieruchomości w centrum Otwocka. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest prawomocny, ale wielka dziura nie została do tej pory oddana miastu. Jak poinformował magistrat, toczy się postępowanie komornicze w tej sprawie. „Postępowanie jest konsekwencją niestawienia się przedstawiciela spółki Development Otwock Sp. z o.o. w dniu pisemnego wezwania do wydania nieruchomości ustalonego na 3 lipca br.”– czytamy w komunikacie na stronie internetowej urzędu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kolejny wyznaczony termin to 18 września.

Kontrola przełożona

Problemy z wielką dziurą ma też Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Już dwukrotnie nie udostępniono mu obiektu do kontroli. Zaplanowana na lipiec wizyta na terenie nieruchomości nie odbyła się z powodu nieobecności inwestora. Kolejna kontrola, 6 września, również nie doszła do skutku. Co dalej? PINB może powiadomić prokuraturę, żeby wszczęła postępowanie.

– W tym przypadku inwestor jest zobowiązany udostępnić nam obiekt do kontroli. Kto udaremnia tego typu działania organowi nadzoru budowlanego, zgodnie z prawem budowlanym podlega ograniczeniu wolności bądź karze grzywny i sprawa jest zgłaszana do prokuratury. Musimy postępować zgodnie z przepisami prawa – mówi w rozmowie z „Linią” Andrzej Ćwiek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Na razie PINB nie ma możliwości wejścia na teren, żeby przeprowadzić kontrolę, która stwierdzi, czy doszło do odstąpienia od warunków zabudowy i wielka dziura jest samowolą urbanistyczną. Złożony w czerwcu br. do PINB przez Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość w radzie miasta wniosek w tej sprawie to pierwsze zgłoszenie z informacją, że w przypadku obiektu w centrum Otwocka nastąpiło istotne odstąpienie od zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Podjęta w związku z tym przez PINB kontrola jest na razie wstrzymana. – Postępowanie jest na etapie wyjaśniania. Nie możemy na razie skontrolować tej sprawy. Głównie chodzi o zgodność realizacji inwestycji z zatwierdzonym obiektem budowlanym. Na pewno obiekt zostanie nam udostępniony, pytanie tylko kiedy. Musimy wejść na teren i stwierdzić to, co było podnoszone w doniesieniach – zapewnia inspektor Ćwiek.

Konsultacje wstrzymane

5 września w Teatrze im. Jaracza miały odbyć się konsultacje społeczne dotyczące tego, jak powinien zostać zagospodarowany teren wielkiej dziury. Termin spotkania został jednak po raz drugi przełożony. Spotkanie 5 lipca nie odbyło się, bo jak tłumaczył urząd miasta, z powodu dużego zainteresowania tematem przez mieszkańców, którzy w okresie wakacyjnym nie mogą uczestniczyć w konsultacjach, trzeba było je przełożyć na 5 września.

Teraz powodem zmiany terminu są, jak podał urząd, wspomniane w tekście dwa postępowania prowadzone przez PINB i komornika. „Mamy nadzieję, że obydwa postępowania w najbliższym czasie się zakończą, co pozwoli na przeprowadzenie wstępnej inwentaryzacji terenu oraz przedstawienie mieszkańcom realnych rozwiązań, które będą możliwe do przeprowadzenia w przyszłości” – czytamy w komunikacie urzędu miasta. Magistrat zwraca też uwagę, że „bez ustalenia stanu faktycznego, uzależnionego od prowadzonych obecnie postępowań, spotkanie konsultacyjne przeprowadzone na tym etapie mogłoby nie być miarodajne”.

Po zakończeniu postępowań urząd miasta ma poinformować o nowym terminie konsultacji z mieszkańcami. Czy nastąpi to jeszcze w tej kadencji samorządu? Raczej nie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.