Niekończące się remonty

POWIAT: SZATNIE, WINDA I BOISKO W SZKOŁACH.

Uczniowie już wrócili do szkół, a w placówkach oświatowych jeszcze kończą się planowane na wakacje remonty. Jednak w przypadku szkół powiatowych to dopiero początek. Powiat przygotowuje się do przyszłorocznego przyjęcia podwójnego rocznika, dlatego koniec roku upłynie pod znakiem projektowania przyszłych modernizacji.

SYLWIA WYSOCKA

Najbardziej kosztowna w tym roku inwestycja oświatowa dotyczyła wymiany parkietu w LO im. K. I. Gałczyńskiego (czytaj w ramce). Drugą dużą modernizacją była budowa samodzielnej kotłowni gazowej w Zespole Szkół nr 2, czyli „Nukleoniku”. Pozwoli to szkole na oddzielenie się od wspólnoty mieszkaniowej i policji. Odbiór inwestycji planowany jest na połowę października.

Ostatnie prace trwają też w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. M. Konopnickiej przy ul. Majowej w Otwocku. Na ukończeniu jest tam budowa windy. Z kolei uczniowie „Ekonomika” mogą cieszyć się z odnowionego boiska. Na jego remont powiatowi udało się pozyskać 150 tys. zł dofinansowania od województwa mazowieckiego.

W budżecie powiatu znajdowały się jeszcze dwa zadania inwestycyjne związane z placówkami oświaty. Były to opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy kontenerowych szatni
w „Słowaku” i „Nukleoniku”, które miały kosztować po 45 tys. zł. Wokół tych projektów od początku pojawiały się kontrowersje, bo część radnych uważała, że zadania powinny zostać wykonane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, żeby niejako zagwarantować ich zrealizowanie mimo ewentualnych zmian we władzach samorządowych.

Już we wrześniu okazało się, że władze powiatu faktycznie zmieniają plany odnośnie do dokumentacji, bo pojawiły się plany inwestycji bardziej trwałych niż kontenery.

– W tym roku planujemy wykonać projekt rozbudowy Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego, aby w nowym budżecie zabezpieczyć pieniądze na samą budowę, która po procedurze przetargowej mogłaby rozpocząć się nawet w marcu 2019 roku – informuje członek zarządu powiatu Aneta Bartnicka. – Nie będzie to budynek kontenerowy, tylko dobudowany murowany budynek – szatnia i łazienka dla niepełnosprawnych, a nad nią pierwsze piętro, gdzie ma mieścić się duża sala przeznaczona na spotkania i gabinet wicedyrektora. Jednak jak poinformował skarbnik powiatu Wiesław Miłkowski, ma to kosztować nie 45 tys. zł, ale 150 tys. zł, a samo wykonanie ok. 3 mln zł.

W przypadku „Nukleonika” powiat chce faktycznie zrealizować budowę w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wstępny koszt całości to ok. 2 mln zł. – Byłaby to hala wykonana w tzw. technologii samonośnej, łukowej (lekka konstrukcja stalowa powlekana alucynkiem). Po opracowaniu planu chcemy zabezpieczyć w bud-żecie na 2019 rok pieniądze na realizację tej inwestycji, która powinna zakończyć się do września 2019 roku – informuje Aneta Bartnicka. I podkreśla, że władze powiatu nie zapominają nie tylko o podwójnym roczniku, lecz także jubileuszu stulecia, który w przyszłym roku będzie świętować „Gałczyn”. – Zarząd przygotował przesunięcie środków na stworzenie projektu zagospodarowania terenu przed LO im. Gałczyńskiego. W przyszłym roku należałoby go zrealizować, aby ten teren wreszcie był wizytówką, ale jednocześnie został funkcjonalnie zagospodarowany, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie miejsc parkingowych – dodaje.

Oczywiście na realizację tych planów potrzeba niemałych pieniędzy. Aneta Bartnicka przyznaje, że na planowane zadania trzeba będzie zabezpieczyć w budżecie ok. 6 mln zł.

– Przyszły rok budżetowy musi być poświęcony zadaniom oświatowym ze względu na wdrażaną reformę i obowiązek przyjęcia podwójnego rocznika absolwentów po gimnazjum i po szkole podstawowej. Zaproponowane rozwiązania pozwolą w pełni przygotować szkoły na ten dodatkowy nabór – komentuje Bartnicka.

Drewniany sukces

Miało być drogo i długo, będzie szybko i dużo taniej. Wymiana wysłużonego parkietu na obydwu piętrach LO im. K. I. Gałczyńskiego w Otwocku miała kosztować ok. 1 mln zł i zostać rozłożona na dwa lata. Wszystko uda się jednak zrealizować w tym roku. Będą nawet oszczędności, za które można odmalować aulę.

Najpierw mówiło się o konieczności wymiany zużytej klepki przede wszystkim w reprezentacyjnej auli „Gałczyna”, później o kompleksowej wymianie podłogi. Jak wynikało z kosztorysu, wymiana parkietu w objętym opieką konserwatorską budynku miała kosztować nawet 1 mln zł. To duży wydatek dla budżetu powiatu, dlatego inwestycję podzielono na dwa lata. Jednak wymiana podłogi w całym budynku prawdopodobnie zakończy się już we wrześniu.

– W przetargu udało się znaleźć wykonawcę, który nie tylko zajmuje się układaniem parkietu, ale jest także producentem materiału (przetarg wygrał podkarpacki Zakład Obróbki i Handlu Drewnem – przyp. red.), co znacznie obniżyło koszty inwestycji – mówi „Linii” członek zarządu powiatu Aneta Bartnicka. I chociaż prace jeszcze trwają, nie ma to wpływu na prowadzenie zajęć, bo szkoła zaadaptowała na sale pomieszczenia w tzw. piwnicy. Inwestycja zamknie się w kwocie ok. 600 tys. zł. Udało się jeszcze
oszczędzić 23 tys. zł, które będzie można wydać na malowanie auli.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.