Łatwiej pozbyć się „kopciucha”

ZMIANY W NABORZE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE WYMIANY PIECA.

Józefów zmienia uchwałę o pomocy finansowej dotyczącej wymiany pieców węglowych na gazowe. Teraz można otrzymać dofinansowanie nie tylko na zakup pieca, lecz także na projekt instalacji gazowej, przyłączenie do sieci czy montaż kotła. Nabór wniosków rozpocznie się w listopadzie.

SYLWIA WYSOCKA

W tym roku władze Józefowa przeznaczyły dla swoich mieszkańców pół miliona złotych na dofinansowanie wymiany pieców z węglowych na gazowe. Na razie udało się wydać niespełna połowę tej kwoty. Wnioski można było składać do końca lipca. Miasto podpisało 52 umowy, których wartość wynosi 236 tys. 864 zł.

Nie tylko na zakup pieca

Miasto nie składa jednak broni w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Przeciwnie, chce sprawić, że mieszkańcy Józefowa jeszcze chętniej sięgną po dotacje na wymianę źródeł ciepła. Pomóc w podjęciu decyzji mają nowe zasady dopłat do wymiany kotłów. Zgodnie z wprowadzoną we wrześniu nowelizacją uchwały w tej sprawie znacznie rozszerzony zostanie katalog kosztów kwalifikowanych, które będzie można uwzględnić we wniosku o dofinansowanie. Wprawdzie jego maksymalna kwota nadal będzie wynosiła 6 tys. zł, jednak mieszkańcy będą mogli wykorzystać pieniądze w całości. Do tej pory mogli starać się tylko o dofinansowanie zakupu kotła. Pozostałe koszty inwestycji musieli w całości pokryć sami. Teraz to się zmieniło.

Obecnie można ubiegać się o dotacje na projekt i wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej, przyłączenie do sieci gazowej, zakup kotła, zasobnika oraz automatyki do kotła, zakup czujnika tlenku węgla czy montaż kotła i jego uruchomienie. – To poszerzenie kosztów kwalifikowanych powiększy grono mieszkańców zainteresowanych wymianą źródeł ciepła, dzięki czemu w mieście będzie mniej kopcących kominów – uważa wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek.

Warunkiem uzyskania dotacji będzie m.in. całkowite i trwałe zlikwidowanie dotychczasowego źródła ciepła na paliwo stałe. Jednak i tu nastąpią zmiany. Od tej pory nie trzeba będzie oddawać pieca do utylizacji miastu. Należy pozbyć się go samemu, a do wniosku dokumentu dostarczyć zaświadczenie o utylizacji.

Pięć miesięcy na wniosek

Istotną zmianą będzie zróżnicowanie wysokości dofinansowania w zależności od tego, czy instalacja gazowa będzie obejmować budowę od podstaw łącznie z projektem (tu maksymalna wysokość dotacji to wspomniane 6 tys. zł), czy też powstanie w budynku, w którym jest już gotowa (maksymalna kwota dotacji wynosi wtedy 4 tys. zł).

Kolejna zmiana w uchwale będzie dopuszczała uwzględnienie w dofinansowaniu tych kosztów, które wnioskodawca poniósł w okresie od złożenia wniosku do podpisania umowy z miastem o udzieleniu dotacji. Dotychczas ta kwestia była problematyczna – dofinansowaniu podlegały jedynie koszty poniesione po podpisaniu umowy.

Wnioski będzie można składać w środku sezonu grzewczego, czyli od listopada do marca. Złożenie wniosku w listopadzie lub grudniu będzie oznaczać otrzymanie pieniędzy w przyszłym roku. – Uważamy, że w okresie od listopada do marca, gdy niczego nie zmienia się przy piecu, należy załatwić wszystkie biurokratyczne formalności związane ze złożeniem wniosku, żeby można było zrealizować inwestycję poza sezonem grzewczym – podkreśla wiceburmistrz Banaszek.

– To bardzo dobra decyzja władz miasta – ocenia mieszkająca w Józefowie pani Joanna, która aktywnie uczestniczy w posiedzeniach rady miasta. – Uważam jednak, że samorząd powinien iść dalej i dofinansowywać wymianę pieców nie tylko właścicielom nieruchomości, tak jak miało to miejsce dotychczas i będzie po zmianie uchwały. Różne sytuacje życiowe, np. nieuregulowane kwestie spadkowe, powodują, że nie zawsze inwestor ma tytuł własności nieruchomości, w której chciałby przeprowadzić wymianę pieca. Jeśli najważniejsza jest ekologia i faktyczne zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Józefowie, to użytkownicy lokali płacący podatki od nieruchomości także powinni mieć prawo do otrzymania dotacji – uważa mieszkanka.

Niestety, w najbliższym czasie nie zanosi się na to, aby ten postulat został uwzględniony. – Dotacje przyznajemy właścicielom budynków, bo w każdej umowie podstawową rzeczą jest ustalenie stron postępowania – wyjaśnia wiceburmistrz.

– Wydatkujemy środki publiczne, więc musimy mieć pewność, że stroną jest tu partner w postaci właściciela czy użytkownika wieczystego nieruchomości – dodaje. Dofinansowanie wymiany pieców to niejedyny element polityki władz Józefowa zmierzającej do poprawy jakości powietrza. Oprócz edukacji prowadzonej w józefowskich placówkach oświatowych są też przewidziane kary. – Straż miejska nałożyła ponad 20 mandatów za palenie w piecach śmieciami. Jedna ze spraw została także skierowana do sądu – informuje Marek Banaszek. – Mamy zachęty dla mieszkańców w postaci dopłat do wymiany pieców, ale nie zaniechamy kontroli tego, czym mieszkańcy w nich palą – deklaruje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.