Kandydaci na radnego

OTWOCK: KTO POWALCZY O MANDAT W RADZIE MIASTA?

Kampania samorządowa nabiera tempa. Za miesiąc staniemy przed wyborem swojego reprezentanta do rady miasta, a także zdecydujemy, kto zasiądzie w fotelu prezydenta. Zdradzamy nazwiska kolejnych chętnych do objęcia tych funkcji.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Im bliżej do 21 października, tym więcej wiemy o kandydatach na radnych i prezydenta, którzy wystartują w wyborach samorządowych. Chętnych nie brakuje.

Z obecnych 21 radnych w Radzie Miasta Otwocka aż 18 osób zamierza ponownie ubiegać się o mandat. Są to: Michał Bany, Przemysław Bogusz (również kandydat na prezydenta), Mateusz Głasek, Andrzej Kamiński, Jakub Kosiński, Dariusz Kosyła, Krzysztof Kłósek, Marcin Kraśniewski, Monika Kwiek, Marek Leśkiewicz (również kandydat na prezydenta), Jarosław Łakomski, Magdalena Nowak, Jarosław Margielski (również kandydat na prezydenta), Barbara Olpińska, Dariusz Piętka, Małgorzata Rock, Andrzej Sałaga i Witold Wachnicki.

Po pięciu kadencjach w radzie miasta z samorządem żegna się Wojciech Dziewanowski. Swoją decyzję tłumaczy w rozmowie z „Linią” powodami zdrowotnymi. W nowej radzie na pewno nie zobaczymy też obecnego wiceprzewodniczącego Czesława Woszczyka. Wyjaśnił nam, że chce teraz skupić się na spokojniejszym życiu, a samorząd to niekonieczne jego klimaty. – Ale zawsze chętnie służę pomocą i radą, jeśli ktoś mnie o to poprosi. Cieszę się, że udało się mi zrealizować wszystkie obietnice przedwyborcze – mówi w rozmowie z „Linią” Woszczyk. Z ponownego startu do rady miasta zrezygnował też Łukasz Majchrzyk, który debiutował w tej kadencji i dał się poznać jako radny, który częściej opuszczał posiedzenia sesji i komisji, niż w nich uczestniczył. Podobno właśnie z powodu braku czasu i nadmiaru obowiązków zawodowych nie będzie ponownie ubiegał się o mandat radnego.

To już pewne, że obecny prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak po trzech kadencjach nie będzie ubiegać się o kolejną reelekcję, tylko kandydować do rady powiatu. Startuje on z pierwszego miejsca listy PSL. Może dla niektórych jest to zaskoczenie, ale nie do końca powinno nim być, bo „ludowcy” zawsze otwarcie popierali Zbigniewa Szczepaniaka, chociażby w poprzednich wyborach prezydenckich.

O mandat radnego powalczą też zupełnie nowe osoby, które do tej pory nie zasiadały w Radzie Miasta Otwocka. Są to m.in.: Monika Bartold – przewodnicząca rady rodziców w SP nr 12 i właścicielka sieci sklepów LIVIO w Otwocku i w Józefowie, Urszula Golińska – działaczka na rzecz zwierząt, prezes stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Otwocki Zwierzyniec”, Ewa Wawrzynowska – emerytowana nauczycielka, Barbara Grott – współorganizatorka corocznego Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku, członek zarządu Fundacji Promocji Kultury „OtwArte”, a prywatnie matka Kamili Grott-Tomaszek, Mariusz Strawiński – prezes zarządu głównego stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa, wiceprezydent Otwocka za kadencji prezydenta Andrzeja Szaciłły.

Ciekawie wyglądają też listy chętnych do rady powiatu. Są na nich m.in.: Jacek Hajdacki – nauczyciel w SP nr 3, były otwocki radny; Robert Kosiński – były otwocki radny, ojciec obecnego radnego Jakuba Kosińskiego, który startuje do rady miasta; Wiktor Lach – społeczny opiekun zabytków w powiecie, prezes fundacji „Dobra przestrzeń”; Dariusz Koło-dziejczyk – były przewodniczący Rady Miasta Otwocka, obecnie dyrektor szpitala MSWiA przy ul. Prusa w Otwocku; Mateusz Kudlicki – obecnie radny powiatu; Ewa Papis – była dyrektorka SP i Gimnazjum nr 4; Ireneusz Krzyżanowski – przewodniczący Inicjatywy Obywatelskiej Prawda – Pamięć – Przebaczenie, członek Klubu Twórczego Myślenia; Andrzej Lech – prezes fundacji Nad Świdrem Przystań – Majówkowe Perspektywy. Więcej na temat kandydatów do rady powiatu napiszemy w kolejnym numerze „Linii”.

Lista kandydatów na prezydenta Otwocka cały czas się zmienia. Dementujemy informację, jaką podał jeden z lokalnych tygodników, jakoby o fotel prezydenta miał ubiegać się Andrzej Wysoczański, naczelnik wydziału kultury i promocji w urzędzie miasta.

Kalendarz wyborczy

 • Do 17 września do godz. 24 – zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic Warszawy.
 • Do 21 września – podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
 • Do 21 września – zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych
 • Do 26 września – przyznanie przez Państwową Komisję Wyborczą jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.
 • Do 26 września do godz. 24 – zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Do 28 września – przyznanie przez komisarza wyborczego, wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim, numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez PKW.
 • Do 1 października – przyznanie przez komisarza wyborczego numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez PKW ani przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim.
 • Do 1 października – powołanie przez komisarza wyborczego obwodowych komisji wyborczych.
 • Do 1 października – sporządzenie spisów wyborców w urzędzie gminy.
 • Od 6 do 19 października do godz. 24 – nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze.
 • Do 8 października – rozplakatowanie obwieszczeń: a) terytorialnych komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych, b) gminnych komisji wyborczych o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Do 8 października – zgłaszanie przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Brailleʼa.
 • Do 12 października – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
 • Do 16 października – składanie przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania.
 • 19 października o godz. 24 – zakończenie kampanii wyborczej, początek ciszy wyborczej.
 • 20 października – przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych spisów wyborców.
 • 21 października w godz. 7–21 – głosowanie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.