Skopią park

OTWOCK: POCZĄTEK PIERWSZEGO ETAPU REWITALIZACJI.

Łopaty poszły w ruch! Rozpoczęła się rewitalizacja parku miejskiego. Na razie roboty prowadzone są w ziemi. Z parku można korzystać, ale warto zadbać o bezpieczeństwo bawiących się tam dzieci.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Od ubiegłego tygodnia na terenie parku miejskiego można zobaczyć ciężki sprzęt i robotników. Ruszyły prace związane z wykonaniem instalacji sanitarnej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. To pierwszy etap rewitalizacji parku, który powinien zakończyć się w ciągu dwóch i pół miesięcy.

Wszystko zaczęło się w 2016 roku, gdy rada miasta zapisała w budżecie Otwocka pieniądze na wykonanie projektu rewitalizacji parku. Prace nad tym dokumentem i uzgodnienia trwały dość długo. Potem też nie było łatwiej. – Do przetargów, które były ogłaszane na początku roku, nie zgłosił się żaden wykonawca. Na szczęście po kolejnych postępowaniach udało się wyłonić firmy, które już rozpoczęły prace budowlane. Zgodnie z harmonogramem wszystkie prace powinny zakończyć się w 2019 roku. Wtedy Otwock zyska nową wizytówkę w postaci zrewitalizowanego parku. Będą mogli korzystać z niego wszyscy mieszkańcy – mówi przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski, który uczestniczył we wprowadzeniu wykonawcy na teren budowy.

Co teraz będzie zrobione? Zostaną wymienione latarnie, które będą czarne. Ten kolor będzie dominował wśród wszystkich elementów małej architektury. Wykonane zostaną przyłącza do planowanej tężni, przyłącza wodne do fontanny oraz podziemna instalacja podlewania zieleni w całym parku. Powstaną też przyłącza wodno-kanalizacyjne do miejskiej toalety. Na czas prowadzenia tych prac park nie będzie całkowicie zamknięty. – Wyłączony z użytkowania będzie tylko obszar, na którym trwają prace. Wykonawca przesuwa ogrodzenie i ogradzi wykop. Ma za zadanie utrzymać ciągi komunikacyjne i zabezpieczyć je na czas prowadzenia robót – mówi Krzysztof Cyra, naczelnik wydziału inwestycji w urzędzie miasta.

Park pozostaje otwarty dla mieszkańców, ale warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych. Trzeba pilnować dzieci, które niekiedy same biegają po parku, gdy mama rozmawia przez telefon. A gdy taki maluch zobaczy koparkę, to nie przeczyta napisu: „Głębokie wykopy” czy „Roboty w ziemi” – zwraca uwagę naczelnik.

Gdy będzie zrobiona instalacja sanitarna, kanalizacyjna, wodociągowa i elektryczna, rozpoczną się prace na powierzchni. Chodzi m.in. o remont fontanny, muszli koncertowej czy budowę tężni. Ale to już zadania na przyszły rok. Podobnie jak budowa parkingu od strony ul. Pułaskiego, gdzie jakiś czas temu wycięto drzewa. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku prace tam nie ruszą.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.