Most z dystansu

RZĄDOWY PROGRAM SZANSĄ NA PRZEPRAWĘ PRZEZ WISŁĘ?

Czy pojawią się jakieś konkrety w sprawie planów budowy nowego mostu przez Wisłę łączącego Karczew i Konstancin? Burmistrz Karczewa w przyszłym tygodniu weźmie udział w Ogólnopolskim Konwencie Samorządowym poświęconym temu tematowi. Przed spotkaniem wylicza minusy inwestycji.

SYLWIA WYSOCKA

Burmistrz Dariusz Łokietek został zaproszony na Ogólnopolski Konwent Samorządowy, który odbędzie się 20 września w Jabłonnie. Tematem spotkania będzie rządowy program „Mosty dla regionów”. Wśród 21 priorytetowych inwestycji znalazł się też most przez Wisłę, który miałby powstać w okolicach Konstancina-Jeziorny i Karczewa. Na cały program realizowany do 2025 roku rząd zamierza przeznaczyć 2 mld 300 mln zł.

Dlaczego nie

Burmistrz Łokietek przed wspomnianą wizytą opublikował w internecie obszerny wpis, w którym analizuje ewentualne korzyści i uciążliwości, jakie inwestycja niesie dla Karczewa. „Przy podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do inicjatywy budowy tego mostu należy rozważyć kilka kwestii, o których niektórzy zdają się zapominać” – podkreśla. Po czym wylicza: „Udział własny samorządu lokalnego zarówno w opracowaniu dokumentacji, jak i budowy mostu miałby wynosić, zgodnie z założeniami programu, około 20 proc. wartości inwestycji. Jeśli przyjmiemy zgodnie z kosztami programu (choć sądzę, że te szacunki są co najmniej trzykrotnie niedoszacowane), że taki most miałby kosztować 110 mln zł, to wkład własny gminy Karczew miałby wynosić około 22 mln zł. Gmina rocznie przeznacza na różnego rodzaju inwestycje w gminną infrastrukturę od 7 do 10 mln zł. Przystępując do inwestycji, należy zatem mieć świadomość, że aby pokryć 22 mln zł wkładu własnego, samorząd gminy musiałby przeznaczyć prawie trzyletni inwestycyjny budżet na most. Gmina nie wykonywałaby w tym czasie budowy żadnej drogi, kanalizacji, wodociągu, oświetlenia ulicznego, nie byłoby przez ten czas żadnego inwestowania w oświatę”.

Ale to niejedyny problem. „Chociaż zbudowanie mostu łączy się z pewnością z ułatwieniem komunikacyjnym, nie można zapominać, że spowoduje on o wiele większe natężenie ruchu w samym Karczewie i w części terenów wiejskich. Spowoduje to zwiększenie zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego i pieszych. Na pewno będą również większe utrudnienia choćby z przejściem przez ulicę przez dzieci. Nie zapominajmy, że znacznie pogorszy się stan nawierzchni dróg używanych przez samochody, w tym ciężarowe” – uważa burmistrz.

I wreszcie po trzecie burmistrz zauważa, że „ewentualna lokalizacja na terenie gminy Karczew to bardzo szczególny obszar pod względem ochrony środowiska. Ten rejon rzeki Wisły objęty jest bowiem ochroną obszarową w formie Rezerwatu Przyrody Wyspy Świderskie, a także Natura 2000. Czy zatem lokalizacja tam mostu jest możliwa?” – pyta Dariusz Łokietek. I odpowiada, że nie wie, ale zaznacza, że przystąpienie do realizacji inwestycji powinno zostać poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami.

Awans do wyższej ligi

Więcej entuzjazmu dla budowy nowego mostu wyraża za to inny kandydat na burmistrza Karczewa Tomasz Laskus, asystent wicepremiera Piotra Glińskiego. Wicepremier mówił zresztą o rządowym programie i tym konkretnym moście już w maju na spotkaniu z mieszkańcami gminy. Tomasz Laskus uważa, że most w Karczewie „przeniesie gminę do innej ligi”.

– Ten most naprawdę jest w naszym zasięgu. Ważne, żebyśmy to zrozumieli i nie stracili tej szansy – podkreśla. – Rząd oferuje finansowanie do wysokości 80 proc. kosztów inwestycji, ale decyzja należy do władz samorządowych. Budowa mostu to nie jest coś, co troszkę poprawi komfort mieszkańców. Dla naszej gminy to jest inwestycja o charakterze cywilizacyjnym – podkreśla Laskus.

Czy temat mostu okaże się tylko jednym z punktów przedwyborczych programów, czy faktycznie jest realna szansa na jego realizację, przekonamy się najwcześniej za kilka lat. Z uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu „Mosty dla regionów” wynika, że większe pieniądze (120 mln zł) będą uruchomione dopiero w 2021 roku, a przeznaczone na niego kwoty będą stopniowo wzrastały do 790 mln zł w 2025 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.