Rondo Polskiego Państwa Podziemnego

Kolejne otwockie rondo już nie będzie bezimienne. W najbliższą sobotę, 22 września, podczas uroczystości związanych z rotmistrzem Witoldem Pileckim, zostanie nadana nazwa rondu u zbiegu ulic Andriollego, Pułaskiego i Partyzantów.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Uchwała w sprawie nadania patrona dla ronda w sąsiedztwie komendy policji i cmentarza została podjęta przez radę miasta na sesji 6 września. To był ostatni dzwonek, żeby do czasu uroczystości dokument nabrał mocy prawnej.

Radni zdecydowali, że rondo będzie nosiło nazwę Polskiego Państwa Podziemnego. To wybór jednej z dwóch wcześniej zgłoszonych propozycji. Przypomnijmy, że o taką nazwę zabiegała Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektów o rotmistrzu Pileckim. Z kolei Towarzystwo Przyjaciół Otwocka wystąpiło najpierw z propozycją imienia majora Bronisława Marchlewicza, który był oficerem przedwojennej policji i komendantem komisariatu w Otwocku.

W trakcie działań wojennych czynnie uczestniczył w antyhitlerowskim ruchu oporu.

W wyborze nazwy miała pomóc przeprowadzona na stronie internetowej urzędu miasta ankieta. Oddano w niej 982 głosy. Trzeba przyznać, że to bardzo mało jak na ponad 45-tysięczne miasto. Na kandydaturę majora Marchlewicza oddano 564 głosy, na Polskie Państwo Podziemne – 418 głosów. Według radnych ankieta okazała się mało wiarygodna, zwłaszcza że jedna osoba mogła oddać więcej głosów. Ostatecznie zdecydowano, że rondo będzie nosiło nazwę Polskiego Państwa Podziemnego. Tabliczki z nazwą zostaną zamontowane nie na rondzie, ale obok, w pobliżu skweru rotmistrza Pileckiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.