Budżetowy kryzys?

KARCZEW: MAŁO OBYWATELSKICH WNIOSKÓW.

W piątek, 7 września minął termin składania projektów do budżetu partycypacyjnego w Karczewie. W tym roku wpłynęło jednak wyjątkowo mało propozycji od mieszkańców. Tylko na dwóch osiedlach może dojść do głosowania, bo zgłoszono tam więcej niż jedną propozycję. Mieszkańcy osiedli nr 1 i 2 w ogóle nie złożyli wniosków.

SYLWIA WYSOCKA

Przez ostatnie trzy lata, od kiedy w Karczewie działa budżet partycypacyjny, powstało ponad 37 projektów, które kosztowały prawie 900 tys. zł. W czwartej edycji mieszkańcy Karczewa do 7 września mogli składać propozycje dotyczące np. budowy kolejnych chodników, placów zabaw, parkingów itp. Łącznie na ich pomysły władze gminy przeznaczyły w 2019 roku 583 tys. 456 zł. Każde z dziewięciu osiedli dysponowało określoną kwotą wyliczoną na podstawie z góry przyjętego wskaźnika.

Mieszkańcy w tym roku okazali się jednak mało aktywni, jeśli chodzi o zgłaszanie propozycji do budżetu partycypacyjnego. Jak informował na jednym z posiedzeń wspólnych komisji rady miejskiej wiceburmistrz Bartłomiej Tkaczyk, na dwóch osiedlach (numer 1 i 2) nie zgłoszono żadnych wniosków. Wprawdzie wpłynął jeden wniosek od mieszkańców osiedla nr 1, ale zgłoszono go po terminie, więc nie mógł zostać przyjęty. W większości pozostałych osiedli zgłoszono po jednej propozycji. Tylko z osiedli nr 4 i nr 8 wpłynęły po dwa projekty. Wszystkie będą teraz poddane weryfikacji.

Komisja złożona m.in. z wiceburmistrza, skarbnika gminy, radnych i urzędników do 21 września poda listę pomysłów, na które będzie można głosować. Na tych osiedlach, gdzie zgłoszono po jednym wniosku i przejdą one pozytywnie weryfikację, głosowania nie będzie. Propozycje mieszkańców automatycznie wejdą do projektu przyszłorocznego budżetu.

Czego dotyczą wnioski? Wiceburmistrz nie chce podawać ich zakresu. – Najpierw musimy je zweryfikować pod względem formalnym i merytorycznym, nie chcę więc uprzedzać faktów – mówi Bartłomiej Tkaczyk. Zastępca burmistrza nie chciał także spekulować o przyczynach tego, dlaczego tegoroczna edycja budżetu spotkała się z niewielkim odzewem mieszkańców. – Może miał na to wpływ okres wakacyjny, może okres przedwyborczy, może inne względy? – zastanawia się Tkaczyk.
Może się zdarzyć, że w tym roku w ogóle nie będzie głosowania.

Gdyby okazało się, że na tych osiedlach, gdzie złożono więcej niż jeden wniosek, kilka projektów wyczerpuje pulę przeznaczoną dla osiedla, ale nie przekraczają one jego budżetu, mieszkańcy nie będą uczestniczyć w głosowaniu. Tam, gdzie będą oni mogli wybierać pomysły do realizacji, głosowanie potrwa od 21 września do 12 października. Zwycięskie projekty będą wprowadzone do projektu budżetu na 2019 rok.

Kwoty przypadające na poszczególne osiedla

  • Osiedle nr 1 – 40 tys. 117 zł
  • Osiedle nr 2 – 43 tys. 813 zł
  • Osiedle nr 3 – 60 tys. 175 zł
  • Osiedle nr 4 – 61 tys. 448 zł
  • Osiedle nr 5 – 92 tys. 596 zł
  • Osiedle nr 6 – 45 tys. 571 zł
  • Osiedle nr 7 – 33 tys. 390 zł
  • Osiedle nr 8 – 193 tys. 495 zł
  • Osiedle nr 9 – 12 tys. 847 zł

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.