Weekend z bohaterem

OTWOCK: UROCZYSTOŚCI NA SKWERZE ROTMISTRZA.

W najbliższy weekend, 22 i 23 września, odbędzie się uroczystość Żołnierz Niepodległej Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony dla uczczenia 78. rocznicy wejścia Pileckiego do KL Auschwitz.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Przed nami kolejna duża, patriotyczna uroczystość związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości poświęcona pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Najpierw, w sobotę, 22 września, o godz. 8.30 zapraszamy na rodzinną gimnastykę na skwerze rotmistrza. Nauczyciele wf-u ze SP nr 5 w Świdrze z dyrektor Anną Wasążnik zgodzili się poprowadzić ćwiczenia. Na uczestników gimnastyki czekają egzemplarze „Raportów Witolda”. – Chcemy iść w jego ślady, dlatego wierzymy, że rodzinna gimnastyka przyjmie się w otwockich rodzinach – mówi Małgorzata Kupiszewska, organizatorka ogólnopolskiego projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”, pełnomocnik Fundacji Gdzie, pomysłodawczyni obchodów związanych z upamiętnieniem postaci rotmistrza w Otwocku.

Następnie o godz. 11 w PMDK odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta, na której dzieciom rotmistrza zostanie nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Otwocka. O godz. 12 zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego. Po niej zebrani przejdą ulicami miasta na skwer im. rotmistrza Pileckiego u zbiegu ulic Andriollego i Pułaskiego. O godzinie 14 odbędzie się uroczyste nadanie rondu przy cmentarzu imienia Polskiego Państwa Podziemnego, otwarcie skweru imienia rtm. Pileckiego wraz z jego popiersiem i złożenie kwiatów.

Po południu, o godz. 16 rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpią: “Smoła” Smoliński, Tadek-Firma Solo, Bohater, Forteca.

– Występ podczas takiej uroczystości to dla mnie ogromne wyróżnienie. Wystąpię bez zespołu. Będzie to zaproszenie na spotkanie z polską poezją wojenną. Usłyszymy utwory: Norwida, Słowackiego, Wyspiańskiego, Herberta, Gajcego i Baczyńskiego – mówi specjalnie dla Czytelników „Linii” Norbert „Smoła” Smoliński. – Dojdziemy też do czasów „Solidarności”. Na pewno usłyszymy utwór „Tupot nóg sołdackich”, „Huragany”. Chciałbym też zaśpiewać bardzo trudny utwór poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu „Raport z zaświatów”. Już nie mogę doczekać się koncertu wśród tych pięknych sosen. Otwock i Świder kojarzą się mi z dzieciństwem, bo tu spędzałem kolonie – dodaje.

W niedzielę, 23 września, o godz. 10 ze skweru rotmistrza wystartuje I Bieg Charytatywny imienia rtm. Pileckiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.