POLICJANCI ZAREKWIROWALI BROŃ I SETKI KILOGRAMÓW ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH.

To był prawdziwy magazyn i fabryka, w której produkowano narkotyki na ogromną skalę. Na jednej z posesji w Wawrze policjanci zabezpieczyli setki kilogramów marihuany, amfetaminy i kokainy oraz ponad tonę substancji chemicznych do ich produkcji. Zlikwidowali również linię produkcyjną i zatrzymali siedem osób podejrzanych o przestępczość narkotykową.

AGNIESZKA JASKULSKA

Narkotyki przemycano głównie z krajów Europy Zachodniej, a następnie rozprowadzano na terenie całej Polski, zajmując się jednocześnie ich produkcją. W marcu stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową wspólnie z Prokuraturą Okręgową Warszawa-Praga namierzyli gang narkotykowy, który od dawna prężnie działał. Trop doprowadził ich m.in. do profesjonalnie urządzonego laboratorium na jednej z posesji w Wawrze.

Funkcjonariusze ustalili, że osoby działające w strukturach grupy mogą mieć na swoim koncie handel narkotykami i ich produkcję na szeroką skalę. Dowiedzieli się, w jaki sposób działa grupa, jakie role mają poszczególni członkowie gangu, ustalili miejsca, w jakich przebywają, i gdzie są kryjówki służące do produkcji oraz magazynowania narkotyków.

Kilka dni temu stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową, uzbrojeni po zęby antyterroryści oraz funkcjonariusze z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego uderzyli jednocześnie na terenie Wawra, Józefowa i Łomianek, gdzie zatrzymano siedem osób. – Zlikwidowano również magazyn, w którym przechowywano środki odurzające. Policjanci znaleźli również kilka jednostek broni palnej, w tym broń długą, kilkaset sztuk amunicji, odznaki policyjne oraz kamizelki z napisem „Policja” – mówi Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. – Przejęto około 220 kg marihuany, 48 kg amfetaminy, ok. 90 litrów amfetaminy płynnej, z której można wyprodukować około 400 kg tego narkotyku, 4,5 kg kokainy oraz ponad tonę substancji chemicznych wykorzystywanych w produkcji narkotyków – wylicza policjantka.

Na jednej z posesji w Wawrze zlikwidowana została linia produkcyjna amfetaminy, która była ukryta w piwnicy budynku. – Znajdował się tam metalowy reaktor o pojemności 750 litrów oraz ukryty był magazyn narkotykowych prekursorów. Zabezpieczono m.in. 675 litrów BMK (fenyloacetonu – przyp. red.), 400 kg formamidu, szkło laboratoryjne, taborety i czasze grzewcze, kwas solny, kwas mrówkowy, inne odczynniki chemiczne oraz dwa pojemniki o pojemności tysiąca litrów wypełnione częściowo odpadami poreakcyjnymi – opisuje Bieniak. – Ilość odkrytych substancji i pojemność reaktora świadczą o produkcji narkotyków na ogromną skalę – dodaje.

Natomiast w Łomiankach w czasie akcji zabezpieczony został również profesjonalny sprzęt komputerowy o znacznej wartości. Policjanci sprawdzą teraz, skąd pochodził i do czego był wykorzystywany. Śledztwo w tej sprawie ma charakter międzynarodowy. Nadzoruje je Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Na razie cztery osoby usłyszały zarzuty dotyczące posiadania znacznej ilości narkotyków oraz obrotu nimi. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.