Uczą na starych śmieciach

OTWOCK: ŚCIEŻKA EKOLOGICZNA NA SATERZE.

– Wszyscy mamy wpływ na środowisko. Każdy człowiek wchodzi z przyrodą w jakąś interakcję i ważne, aby zawsze była to relacja korzystna dla obu stron – przekonywał Felice Scoccimarro, prezes spółki Amest, podczas otwarcia „Ścieżki ekologicznej Amest” na składowisku odpadów w Świerku.

PRZEMEK SKOCZEK

Pierwsza reakcja na informację o ścieżce edukacyjnej w sąsiedztwie składowania śmieci jest u wszystkich taka sama. Uśmiech niedowierzania, śmiech, zaskoczenie, puknięcie w czoło. Tymczasem uczestniczący w jej inauguracji, która odbyła się w miniony czwartek, 27 września, zostali bardzo pozytywnie zaskoczeni. W cieniu „zielonej śmieciowej góry” (to stara, dziś już nieczynna część składowiska) jest zakątek ze ścianą drzew, soczystą trawą, niewielkim zarybionym stawem, nad którym przerzucono mostek do drewnianej altany. Nad głowami bzykały pszczoły z położonej 200 metrów obok małej pasieki.

To tu znajduje się ekologiczna ścieżka edukacyjna. Odwiedzając ją, dowiemy się co nieco o procesach przetwarzania śmieci i gospodarce odpadami, segregacji, produkcji biogazu i odnawialnych źródłach energii. Jako pierwsi odwiedzili ją uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wólce Mlądzkiej oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla dzieci Niesłyszących i Słabo-słyszących w Śródborowie.

– Ścieżka jest projektem bardzo bliskim reprezentowanym przez nas wartościom. Na każdym etapie realizowanych zadań zawsze troszczymy się o otaczającą nas przyrodę. Jej przygotowanie było naturalną kontynuacją działań propagujących postawy ekologiczne, które prowadzimy od lat – podkreślał prezes Scoccimarro. – Mamy ryby w stawie, mamy pszczoły, które do życia potrzebują najczystszego powietrza. I znajdują je tutaj. Ich czułym zmysłom możemy ufać – dodał. Zachęcił też, by ścieżkę odwiedzali ci wszyscy, którzy tak chętnie, a – jego zdaniem – bezpodstawnie rzucają oskarżenia na składowisko i sposób jego prowadzenia.

Spotkaniu towarzyszyły warsztaty „Kochajmy pszczoły” poprowadzone przez hodowcę Agnieszkę Jarecką.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.