Dzieci nie zostaną bez opieki

PRACOWNICE PRZEDSZKOLA ZŁOŻYŁY WYPOWIEDZENIA.

Wychowawczynie z przedszkola w Szkole Podstawowej nr 2 w Otwocku chcą odejść z pracy. Powodem są niskie zarobki.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Na ręce dyrektorki SP nr 2 w Otwocku przy ul. Poniatowskiego, cztery pracownice oddziału przedszkolnego, który jest w szkole, złożyły wypowiedzenia, prosząc o rozwiązanie umowy o pracę. – Decyzja pani dyrektor jest taka, że oddział przedszkolny i uczęszczające do niego dzieci nie mogą zostać bez opieki. Musimy tak długo współpracować z paniami, dopóki nie będzie możliwości podpisania umowy z kimś innym – poinformowała radnych z komisji oświaty wicedyrektor „Dwójki” Eleni Filipiuk-Adamos na posiedzeniu, które odbyło się 27 września.

Radni pytali, co dzieje się w oddziale przedszkolnym. – Docierają do nas niepokojące informacje od rodziców, że cztery osoby złożyły wypowiedzenia – stwierdził radny Marcin Kraśniewski. Okazało się, że problem jest w przedszkolu. – Cztery pracownice oświadczyły, że nie są usatysfakcjonowane zarobkami, które otrzymują w publicznym przedszkolu, na co my jako dyrekcja nie mamy wpływu. Panie oznajmiły, że dostały ofertę pracy w placówkach prywatnych, gdzie zarobki są znacznie wyższe. Też nas to zaskoczyło, bo są to panie, które pracowały w ubiegłym roku i wiedziały, jakie są warunki pracy w publicznym przedszkolu – dodała wicedyrektor.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że jest problem z zatrudnieniem nowych osób. – Pani dyrektor podjęła próbę przekonania tych pań, żeby jednak zostały. Poinformowała je że nie może wyrazić zgody na odejście pracownika w ciągu roku, tym bardziej, że do pracy w przedszkolu nie mamy złożonej żadnej oferty. Nie ma nikogo, kto mógłby te panie zastąpić. Poza tym wiem, że na rynku tych ofert jest bardzo mało i dużo osób nie jest zainteresowanych pracą w oddziałach przedszkolnych – stwierdziła Eleni Filipiuk-Adamos.

Obecna na komisji dyrektor Oświaty Miejskiej Edyta Rosłaniec przyznała, że oficjalnie żadne pismo w tej sprawie do niej nie wpłynęło. Poza tym nadzór nad dyrektorami sprawuje organ prowadzący, czyli prezydent. Przyznała, że na pewno jest jakiś problem z zatrudnieniem i trzeba to wyjaśnić. Sprawdziliśmy, ile wynoszą zarobki w publicznym przedszkolu. Najniższe mają stażyści, którzy zarabiają ok. 2 tys. zł na rękę. Do tego dochodzą jeszcze dodatki, np. motywacyjny lub za wychowawstwo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.