Gra o tron rozpoczęta

KTO BĘDZIE WÓJTEM, BURMISTRZEM, PREZYDENTEM?

Listy kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydenta są już zamknięte. Znamy już nazwiska wszystkich chętnych na najważniejsze stanowiska w gminach. Najwięcej osób powalczy o urząd w Otwocku i w Józefowie, gdzie po kilkunastu latach na pewno nastąpi zmiana prezydenta i burmistrza. Obecni włodarze Zbigniew Szczepaniak i Stanisław Kruszewski nie ubiegają się o kolejną reelekcję.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W niedzielę, 21 października staniemy przed wyborem władz samorządowych. Po raz pierwszy będziemy je wybierać nie na cztery lata, a na pięć lat. Nowelizacja kodeksu wyborczego wydłużyła kadencję wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych (gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego). Oznacza to, że kolejne wybory samorządowe odbędą się w 2023 roku. Zmiany w przepisach wprowadziły też dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która będzie liczona od tegorocznych wyborów. Przyszli włodarze będą mogli rządzić maksymalnie przez dwie kadencje. Do tej pory nie było takich ograniczeń.

Bez konkurencji

W Wiązownie i w Celestynowie mieszkańcy nie mają dużego wyboru. W obu gminach startuje tylko jeden kandydat na wójta. Dotychczasowi włodarze Janusz Budny i Witold Kwiatkowski powalczą
o reelekcję. Brak kontrkandydatów wcale nie oznacza, że wygraną mają już w kieszeni. W takim przypadku liczą się głosy. Wygrywa ten kandydat, który uzyskał więcej niż połowę ważnych oddanych głosów. Jeśli tej większości nie uzyska, wójta wybiera rada gminy w tajnym głosowaniu. Prawo zgłoszenia wójta ma grupa radnych stanowiąca co najmniej jedną trzecią jej składu. Jeśli rada gminy nie wybierze wójta w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów, premier na wniosek ministra ds. administracji wyznacza osobę, która będzie pełniła tę funkcję do końca kadencji.

Ich siedmiu

Jeśli w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta zgłoszono co najmniej dwóch kandydatów, wygrywa ten, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli tak się nie stanie, to przeprowadza się drugą turę wyborów. Startuje w niej dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Za ostatecznego zwycięzcę uznaje się kandydata, który otrzymał więcej ważnie oddanych głosów.

W Otwocku to będzie męski pojedynek. O fotel prezydenta powalczy siedmiu panów bardziej lub mniej związanych z samorządem. Dla Ireneusza Paśniczka, prezesa Izby Przedsiębiorców Powiatu Otwockiego, to debiut w lokalnej polityce. Artur Brodowski ma za sobą doświadczenie w byciu wiceprezydentem Otwocka i burmistrzem Śródmieścia. Ostatnie lata spędził jako prezes Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej i radny powiatowy. Jarosław Margielski jest od czterech lat przewodniczącym rady miasta. Przemysław Bogusz i Marek Leśkiewicz to otwoccy radni. Bartłomiej Kozłowski był radnym miejskim w kadencji 2010-2014. Cztery lata temu startował w wyborach prezydenckich i w drugiej turze przegrał ze Zbigniewem Szczepaniakiem.

Jako siódmy, ostatni na liście kandydatów, zarejestrował się Ireneusz Wojtasik, trener jednej z mło-dzieżowych drużyn piłkarskich Vulcanu Wólka Mlądzka. Być może wprowadzenie do gry w ostatniej chwili nowego „gracza” ma spowodować rozdrobnienie głosów wyborców i odebranie ich innym kandydatom. Ireneusz Wojtasik startuje bowiem z koalicyjnego komitetu wyborczego Platforma.Nowoczesna.

Co ciekawe, wszyscy kandydaci na prezydenta startują też do rady miasta i są „jedynkami” na swoich listach (Jarosław Margielski i Bartłomiej Kozłowski kandydują z tego samego okręgu). Jeśli komuś nie uda się zostać prezydentem, na pocieszenie może zdobyć mandat radnego. Jeśli z kolei kandydat wygra wybory na prezydenta i zdobędzie także mandat radnego, na jego miejsce do rady miasta wchodzi osoba, która uzyskała drugi po nim wynik na liście.

Dobrzy znajomi i nowe twarze

W Józefowie o fotel burmistrza powalczą dwie panie i czterech panów. Kandydaci mają za sobą doświadczenie samorządowe. Wśród nich są: wiceburmistrz Józefowa, wicestarosta otwocki, była poseł na sejm, miejski radny, radny powiatowy i była pracownica Urzędu Miasta w Józefowie, organizatorka jarmarku Gwiazdobranie.

W Karczewie potwierdziły się wcześniejsze prognozy, że wystartuje czterech kandydatów. W tym męskim gronie mamy obecnego burmistrza, który powalczy o piątą kadencję, miejskiego radnego, dyrektora wydziału architektury i budownictwa w starostwie oraz doradcę wicepremiera i ministra kultury.

W Kołbieli walczący o piątą kadencję obecny wójt ma dwóch kontrkandydatów. W Osiecku i Sobieniach-Jeziorach na wójta startuje po dwóch kandydatów, w tym dotychczasowi włodarze. n

Pretendenci

  • Kandydaci na prezydenta Otwocka: Przemysław Bogusz, Artur Brodowski, Bartłomiej Kozłowski, Marek Leśkiewicz, Jarosław Margielski, Ireneusz Paśniczek, Ireneusz Wojtasik.
  • Kandydaci na burmistrza Józefowa: Marek Banaszek, Joanna Iwanik, Paweł Kołodziej, Mateusz Rojek, Paweł Rupniewski, Anna Sikora.
  • Kandydaci na burmistrza Karczewa: Tomasz Laskus, Władysław Łokietek, Mariusz Okoński, Michał Rudzki.
  • Kandydat na wójta Celestynowa: Witold Kwiatkowski.
  • Kandydat na wójta Wiązowny: Janusz Budny.
  • Kandydaci na wójta Kołbieli: Adam Budyta, Robert Moczulski, Arkadiusz Urbaniak.
  • Kandydaci na wójta Osiecka: Jacek Bąbikowski, Karolina Zowczak.
  • Kandydaci na wójta Sobień-Jezior: Magdalena Malarz, Stanisław Wirtek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.