Partycypacyjne zawirowania

KARCZEW: GŁOSUJE TYLKO JEDNO OSIEDLE.

Do 12 października mieszkańcy Karczewa mogą oddawać głosy na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Głosować będzie jednak tylko nieduży odsetek, bo większość pomysłów nie ma konkurencji i automatycznie wejdzie do przyszłorocznego budżetu. Możliwość wyboru mają mieszkańcy osiedla nr 8. Wybiorą spośród dwóch propozycji, choć jedna była nie do końca przemyślana…

SYLWIA WYSOCKA

To już czwarta edycja budżetu partycypacyjnego w Karczewie, ale sądząc po liczbie wniosków i błędów, które towarzyszą ich składaniu, mieszkańcy nadal nie są chyba przekonani do tej formy wpływania na gminne wydatki.

Z osiedla nr 1 nie wpłynął żaden wniosek. Mieszkańcy osiedla nr 2 zgłosili jeden pomysł, ale po terminie, a jego szacunkowy koszt przewyższał kwotę przeznaczoną na osiedle. Mieszkańcy osiedla nr 4 złożyli dwa wnioski, ale jeden dotyczył inwestycji na terenie o nieuregulowanym stanie prawnym i jako niezgodny z regulaminem został odrzucony. Z pozo- stałych osiedli wpłynęło po jednym wniosku. Mieściły się one w przeznaczonych kwotach i zostaną automatycznie wprowadzone do przyszłorocznego budżetu (szczegóły w ramce).

Wyjątkiem jest osiedle nr 8, gdzie złożono dwa wnioski, które powalczą o głosy mieszkańców. Ale i w tym wypadku nie obyło się bez nieścisłości. Treść jednego z wniosków brzmiała „Remont chodników na Osiedlu Ługi (w tym zakup materiałów) i budowa miejsc parkingowych przy ul. Miziołka (na wysokości ul. Andersa i Roweckiego)”. Już po ogłoszeniu głosowania część mieszkańców domów przy ul. Miziołka zgłosiła sprzeciw, ponieważ wniosek w części dotyczył także osiedla nr 9. Zgodnie z zapisami regulaminu budżetu partycypacyjnego wniosek zgłoszony przez mieszkańców danego osiedla musi być na nim zrealizowany.

W tym wypadku pomysł zgłosił mieszkaniec osiedla nr 8, a miejsca parkingowe miały powstać na terenie osiedla nr 9. Dlatego wniosek został poddany weryfikacji. Komisja ds. budżetu partycypacyjnego jednogłośnie podjęła decyzję o wy-łączeniu z realizacji zadania części dotyczącej budowy miejsc parkingowych przy ul. Miziołka jako sprzecznej z regulaminem.

Mieszkańcy osiedla nr 8 mają teraz do wyboru dwie propozycje: albo remont chodników na Osiedlu Ługi (wykonanie dokumentacji projektowej i zakup materiałów), albo projekt „Spotkajmy się przy grillu” polegający na zagospodarowaniu terenu zielonego pomiędzy ulicami: Bema, Andersa, Piłsudskiego (dokumentacja projektowa, zakup i montaż dwóch altan wraz z nawierzchnią, dwa betonowe grille, dwa piknikowe stoliki z ławami, dwa kosze na śmieci). Głosy można oddawać do 12 października w wersji papierowej za pomocą karty do głosowania dostępnej m.in. w Urzędzie Miejskim w Karczewie lub na stronie internetowej oraz elektronicznie za pośrednictwem strony http://www.karczew.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi przed 26 października.

  • Osiedle nr 1 – 40 tys. 117 zł – brak wniosku.
  • Osiedle nr 2 – 43 tys. 813 zł – wniosek odrzucony.
  • Osiedle nr 3 – poprawa funkcjonalności osiedla nr 3: zakup montaż karuzeli, budowa altany, zakup ławek i koszy na śmieci, zakup i transport kontenera/szatni, budowa chodnika przy ul. Karczówek od ul. Ogrodowej do ul. Przechodniej – koszt 60 tys. zł.
  • Osiedle nr 4 – projekt i remont części chodnika przy ul. Armii Krajowej – koszt 61 tys. 484 zł.
  • Osiedle nr 5 – projekt (od ul. Otwockiej do ul. Kołłątaja) i budowa chodnika przy ul. Kopernika (od ul. Otwockiej) oraz korytowanie i utwardzenie tłuczniem (od ul. Otwockiej do ul. Kołłątaja) – koszt 92 tys. 596 zł.
  • Osiedle nr 6 – budowa części chodnika przy ul. Krzewniaka po stronie parzystej – koszt 45 tys. 571 zł
  • Osiedle nr 7 – budowa dwóch progów zwalniających na ul. Kościelnej – koszt 30 tys. zł.
  • Osiedle nr 8 – kwota na osiedle 193 tys. 495 zł – głosowanie.
  • Osiedle nr 9 – wykonanie dokumentacji projektowej części ul. Kochanowskiego – koszt 12 tys. 847 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.