Podzielą się władzą?

PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH NA BUDŻET OBYWATELSKI.

Józefowscy radni zgłosili do projektu budżetu na 2019 rok wniosek o zabezpieczenie 500 tys. zł na tzw. budżet partycypacyjny. Jeśli zapis znajdzie się w uchwale budżetowej, mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli bezpośrednio decydować, na co przeznaczyć część swoich podatków.

SYLWIA WYSOCKA

Propozycję wydzielenia w przyszłorocznym planie finansowym miasta konkretnej kwoty na budżet obywatelski zgłosiła przewodnicząca komisji budżetowej Urszula Zielińska. Niektórzy radni mieli wątpliwości, czy jest to potrzebne. Paweł Zaczek apelował, by zastanowić się, czy w tak małym mieście, w którym radni mają dobry kontakt z mieszkańcami, w ogóle uzasadnione jest tworzenie procedury budżetu obywatelskiego.

– Wiele osób zgłasza taką potrzebę. Mieszkańcy chcieliby móc bezpośrednio zdecydować o tym, na co będzie przeznaczona część ich pieniędzy. Warto tylko zastanowić się nad wysokością kwoty zarezerwowanej na budżet obywatelski. Być może w pierwszym roku powinna ona być mniejsza, np. 100 tys. zł, aby sprawdzić, jak przyjmie się taka inicjatywa – przekonywała radna Zielińska.

Kwestia kwoty budżetu obywatelskiego wzbudziła ożywioną dyskusję. Oprócz propozycji 100 tys. zł pojawił się jeszcze pomysł zgłoszony przez radnego Adriana Pyrę, który zaproponował, aby przeznaczyć na ten cel 500 tys. zł. – Skoro taka inwestycja jak budowa pomnika marszałka Piłsudskiego wraz z zagospodarowaniem terenu kosztuje miasto 500 tys. zł, to uważam, że co najmniej tyle powinni mieć do rozdysponowania mieszkańcy – przekonywał radny. „Krakowskim targiem” padła jeszcze kwota 250 tys. zł, ale w głosowaniu zwyciężyła propozycja radnego Pyry.

Ostatecznie radni zgłosili do burmistrza wniosek, aby w projekcie uchwały budżetowej na 2019 rok uwzględnił wspomniane pół miliona złotych. To pierwszy krok do stworzenia w Józefowie budżetu, w którym władze oddają część pieniędzy do dyspozycji mieszkańców, a ci sami decydują, na co je przeznaczą. Oczywiście reguły i szczegółowe zasady budżetu partycypacyjnego musi jeszcze określić specjalny regulamin. Radni liczą na to, że wkrótce po przyjęciu uchwały budżetowej miejscy urzędnicy go przygotują. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.