Zagłosuj na żonę marszałka Piłsudskiego

TYTUŁ HONOROWEGO OBYWATELA OTWOCKA.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Rada Miasta Otwocka 30 października 1928 r. nadała marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Otwocka. Teraz, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, taki sam tytuł może otrzymać również Aleksandra Piłsudska, żona marszałka. Jeśli popierasz tę inicjatywę, złóż podpis pod projektem uchwały w tej sprawie. Możesz to zrobić np. w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 5.

AGNIESZKA JASKULSKA

Jeśli tak się stanie, historia w naszym mieście zatoczy koło – podkreśla Wojciech Pawlik, nauczyciel historii w SP nr 5 w Otwocku. Dlatego szkolna społeczność zwraca się z prośbą do mieszkańców miasta o składanie podpisów na specjalnej liście osób, które popierają ten pomysł. Podpis można złożyć pod projektem uchwały Rady Miasta Otwocka w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Otwocka Aleksandrze Piłsudskiej. – Podpisy można złożyć w sekretariacie naszej szkoły lub podczas zbierania ich na terenie miasta – tłumaczy Pawlik.

Aleksandra Piłsudska (z do-mu Szczerbińska) nie tylko wspierała działania męża, lecz także sama walczyła o wolną i niepodległą ojczyznę, m.in. pomagała polskim rodzinom i dzieciom, uczestniczyła w wielu akcjach charytatywnych.

– Przyczyniła się również do powstania w Otwocku sanatorium dla dzieci i młodzieży chorych i potrzebujących pomocy. Sanatorium to nazwano „Olin”. Jego nazwa pochodziła od imienia Piłsudskiej – tłumaczy nauczyciel historii z Otwocka. – Potem w tym sanatorium powstał szpital. W czasie wakacji z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej, przewodniczącej „Osiedla”, w Otwocku były organizowane również letnie kolonie dla dzieci z baraków dla bezdomnych – tłumaczy Wojciech Pawlik.

I podkreśla, że społeczność otwockiej „Piątki”, doceniając zasługi żony marszałka dla kraju i dla Otwocka, uznała, że Aleksandra Piłsudska, podobnie jak jej mąż, powinna otrzymać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Otwocka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.