Brakuje nauczycieli

POSZUKIWANI FIZYCY, CHEMICY I MATEMATYCY.

W Otwocku po reformie oświaty nikt z nauczycieli nie został bez pracy. Wręcz przeciwnie, w szkołach brakuje specjalistów w pewnych dziedzinach nauki.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nauczyciel nauk ścisłych jest teraz na wagę złota. Okazuje się, że w miejskich szkołach potrzeba takich specjalistów. W SP nr 12 brakowało ostatnio nauczyciela fizyki. – Na etapie tworzenia arkuszy organizacyjnych pani dyrektor sygnalizowała mi problem braku nauczyciela fizyki w „Dwunastce”. Ale to jest u nas głębszy problem. Generalnie mamy kłopot ze specjalistami tej dziedziny. Brakuje nauczycieli, matematyki, informatyki i anglistów. A najbardziej fizyków i chemików – poinformowała na komisji oświaty, która odbyła się 2 października, dyrektor Oświaty Miejskiej Edyta Rosłaniec.

– Dyrektor SP nr 12 powiedziała, że poczyni kroki w celu pozyskania nauczyciela fizyki. Brała pod uwagę nawet kuratorium. Jest taka możliwość, żeby kuratorium zgodziło się na zatrudnienie w szkole osoby, która nie ma jeszcze pełnych kwalifikacji albo kończy studia w tym roku. Wiem, że pani dyrektor robi wszystko, żeby znaleźć nauczyciela – dodała dyrektor Oświaty Miejskiej.

Podobny problem był w SP nr 4, ale tam dyrekcji szkoły już udało się znaleźć fizyka. Ponieważ o nauczycieli nauk ścisłych nie jest łatwo, władze miasta idą nawet na pewne ustępstwa. – Jako organ prowadzący godzimy się na to, żeby nauczyciele fizyki, mimo że mają ograniczenia dotyczące pracy w jednej placówce, byli zatrudnieni w dwóch lub trzech szkołach, bo po prostu fizyków nie ma – mówiła na komisji Edyta Rosłaniec.

Miasto może też pomóc finansowo w zdobyciu potrzebnych kwalifikacji. – Zawsze jest taka możliwość. Zachęcamy dyrektorów do finansowania studiów nauczycieli w celu zmiany kwalifikacji. Jesteśmy to w stanie w stu procentach sfinansować, zwłaszcza jeśli chodzi o te cztery dziedziny, bo nauczycieli tych przedmiotów nam brakuje. Dyrektorzy odpowiadają, że niestety nie ma chętnych na studiowanie matematyki, fizyki i chemii. Nie wiem, z jakich powodów tak się dzieje, może dlatego, że te studia nie są łatwe – podejrzewa dyrektor Oświaty Miejskiej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.