Trudna droga do szkoły

JAKA BĘDZIE OŚWIATOWA INWESTYCJA W WÓLCE MLĄDZKIEJ?

Nie za 25 mln, ale za 15 mln zł ma zostać wybudowany kompleks szkolno-przedszkolny w Wólce Mlądzkiej. Taką kwotę na inwestycję zapisała rada miasta w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Teraz trzeba poczekać na rozstrzygnięcie drugiego przetargu na wykonawcę.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mieszkańcy i rodzice nie chcą już słyszeć obietnic. Oczekują konkretnych działań w sprawie budowy nowej szkoły w Wólce Mlądzkiej. I nie ma co im się dziwić, bo stan budynku SP nr 8 jest katastrofalny, a dotychczasowe zapewnienia, że będzie nowa szkoła, pozostawały tylko na papierze.

W tej kadencji samorządu dzięki działaniom rady miasta udało się wykupić grunty pod budowę nowego, większego obiektu. Zabezpieczono też pieniądze na projekt. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Otwocka radni zapisali 7 mln zł (o taką kwotę wnioskował prezydent) na budowę nowoczesnego obiektu szkolno-przedszkolnego z halą sportową. Powstały trzy koncepcje, z których prezydent wybrał projekt najbardziej obszerny i najdroższy. Koszt pierwszego etapu inwestycji oszacowano na 11 mln zł (budowa samej szkoły, bez hali sportowej i przedszkola). Całość miała kosztować ok. 22 mln zł.

Po otwarciu ofert w przetargu ogłoszonym 7 sierpnia br. przez wiceprezydenta Piotra Stefańskiego okazało się, że inwestycja będzie dużo droższa. Najniższa oferta na budowę samej szkoły wynosiła 25 mln zł (gdzie kosztorys inwestorski był na 19 mln zł, do tego trzeba jeszcze doliczyć budowę hali sportowej i przedszkola za 15 mln zł). Aby prezydent mógł rozstrzygnąć przetarg, rada miasta musiałaby zwiększyć kwotę na tę inwestycję w Wieloletniej Prognozie Finansowej do 25 mln zł. To jednak oznaczałoby zwiększenie deficytu miasta do tego stopnia, że na koniec 2019 r. zadłużenie Otwocka wyniosłoby ok. 48 mln zł (obecnie to 13 mln 880 tys. zł), o czym poinformowała radnych na sesji 2 października skarbnik miasta. Tym samym do 2022 roku wszystkie inwestycje byłyby wstrzymane, a miasto znalazłoby się na granicy płynności finansowej.

Te argumenty radni próbowali przedstawić rodzicom i mieszkańcom Wólki Mlądzkiej, którzy licznie uczestniczyli w posiedzeniu sesji, a w kolejnych dniach przychodzili na komisje w sprawie budowy szkoły. Nie było łatwo, ale jest zrozumiałe, że społeczność tej części miasta walczy o obiekt, który już dawno miał powstać. Dyskusje na ten temat były bardzo burzliwe. Jak się okazało, urząd miasta nie przeprowadził z wykonawcą i projektantem dialogu technicznego, aby spróbować zejść z kosztów realizacji inwestycji, zmieniając projekt tam, gdzie jest to możliwe. Radni zwrócili na to uwagę i zaapelowali do wiceprezydenta Stefańskiego, żeby podjął takie działania. Ostatecznie na wniosek radnego Jakuba Kosińskiego podczas sesji 11 października w Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisano 15 mln zł na powstanie nowego obiektu wraz z przedszkolem.

– Znajdźmy rozwiązanie, żeby tę szkołę wybudować za 15 mln 208 tys. zł, a nie za 25 mln zł – apelował Kosiński. Przed sesją prezydent unieważnił przetarg i ogłosił kolejne postępowanie na ten sam projekt tylko w nieco mniejszym zakresie, nie przystając do propozycji rady miasta, aby dostosować projekt do bardziej ekonomicznych rozwiązań.

Dzień po sesji, w piątek, 12 października, odbył się protest rodziców dzieci z SP nr 8 w sprawie braku decyzji rady miasta o zapisaniu w Wieloletniej Prognozie Finansowej całej kwoty potrzebnej na podpisanie umowy na budowę kompleksu szkolno-przedszkolnego w Wólce Mlądzkiej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.